Messi prý při fotbale vysílá tajné signály syrské opozici, tvrdí prorežimní televize

V syrském konfliktu dochází někdy až k absurdním situacím. Prorežimní televizní stanice Addúníja obvinila například nejslavnějšího fotbalistu světa Lionela Messiho, že spolu se svými spoluhráči Andrésem Iniestou a Pedrem z FC Barcelona posílá tajné signály syrským rebelům prostřednictvím svého pohybu na hřišti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barcelonský Lionel Messi počtvrté překonává brankáře Lena z Leverkusenu. Argentinec poté přidal ještě pátý gól | Foto: Reuters

Záběry pohybu Messiho při gólové akci doprovázela syrská televize Addúníja komentářem, že směr pohybu hráčů a míče označuje rebelům nejlepší trasy, kterými se dají do země propašovat zbraně.

Podle Petra Janečka z etnografické sekce Historického muzea jde evidentně o implantovanou konspirační teorii do médii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl Petr Janeček z etnografické sekce Historického muzea.

„Na jedné straně je pro mnoho lidí absurdní a komická, na druhé straně ukazuje velice rafinovaný výklad toho, jak ten svět vlastně funguje. Že nějaké signály jsou posílány pomocí fotbalu nebo hráčů fotbalu,“ řekl na Rádiu Česko Janeček, který je odborníkem v oblasti konspiračních teorií.

„Takže myslím, že jde o konspirační teorii, o tendenci toho, kdo ji vypustil, ovlivnit veřejné mínění a je typickou ukázkou moderních konspiračních teorii šířených médii. Pro mnoho lidí je absurdní a právě ta absurdita je pro mnoho lidí atraktivní,“ dodal.

Obecním důvodem vzniku konspiračních teorii bývá podle něj snaha lidí po alternativním výkladu světa. Po výkladu světa jiném, než ji kazí oficiální média.

„Je to taková snaha odhalit, jak je svět ve skutečnosti řízen. Je zde lidská touha po tajemnu a absurdita v tom hraje roli. Čím absurdnější konspirační teorie, tím paradoxně pro lidi atraktivnější,“ vysvětlil.

Václav Sochor, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme