Městem s největší kvalitou života je letos Melbourne

Australské město Melbourne je letos městem s největší kvalitou života. Alespoň podle každoročního žebříčku Global Liveability Survey, v překladu světového průzkumu obyvatelnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Melbourne

Melbourne | Foto: Fotobanka stock.xchng

Žebříček každoročně - od roku 2002 - zveřejňuje analytická a poradenská společnost Economist Intelligence Unit. Letošní výsledky podle ní ukazují, že se na příjemnosti života v evropských městech mírně projevila letošní krize eurozóny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kvalitě života ve městech mluvil historik architektury Zdeněk Lukeš ve Světě o druhé

Americká poradenská společnost Economist Intelligence Unit sestavuje svůj žebříček na základě několika kritérií, kterými jsou stabilita, zdravotní péče, kultura a životní prostředí, vzdělanost, infrastruktura.

V rámci těchto kategorií pak hodnotí ještě konkrétní jevy, například v rámci stability posuzuje žebříček možnost hrozby terorismu nebo vojenského konfliktu, v případě zdravotní péče například její dostupnost a kvalitu.

Co se týče kultury a prostředí, hodnotí se také míra korupce či nepohodlí pro cestovatele. V oblasti infrastruktury jde nejen o dopravní komunikace, ale také telekomunikační infrastruktury či dobrou kvalitu domů a staveb.

V první desítce jen dvě evropská města

V letošním top ten žebříčku oproti loňsku ubylo evropských měst a po druhé Vídni jsou tak až sedmé finské Helsinki.

Město Melbourne, které se umístilo jako první v žebříčku kvality života, se také umístilo jako druhé v letošním žebříčku měst s nejvyššími náklady na život v nich, který provádí společnost Mercer.

Historik architektury Zdeněk Lukeš si ale nemyslí, že by mezi těmito dvěma faktory byla přímá korelace.

„Například všeobecně víme, že velmi dobře jsou v rámci Evropy hodnocena města ve Skandinávii, kde jsou samozřejmě vysoké životní náklady. Ale na druhé straně jsou i velmi dobře hodnocena města třeba ve Švýcarsku, Německu nebo v Kanadě, kde si myslím, že se nejedná o města, která by byla přehnaně drahá,“ upozornil Lukeš ve Světě o druhé.

Měst příjemných pro život je podle něj celá řada i u nás. Zdaleka to není jen Praha jako nejbohatší region v zemi.

„Myslím si, že velmi příjemný život může být i ve městech menších. Jednak se hodně změnilo od totalitní doby třeba i v takových těch průmyslových aglomeracích, jak je známe třeba z Plzně, z Ostravy.“

„Jednak jsou města, která jsou pro život trvale velice příjemná; z takových těch středně velkých a třeba ne tak frekventovaných bych jmenoval Opavu, z menších měst například Litomyšl. Ale určitě jich je celá řada,“ dodal Zdeněk Lukeš.

mta, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme