Městský soud v Haagu rozhodne o žalobách bosenských muslimů

Pozůstalí po obětech masakru v bosenské Srebrenici zažalovali Nizozemsko. Městský soud v Haagu dnes vynese rozsudek ve věci žalob dvou bosenských rodin. Viní Nizozemsko z toho, že se jeho vojáci nesnažili bránit civilisty v muslimské enklávě obklíčené bosensko-srbskými jednotkami v červenci 1995. Armáda bosenských Srbů tam povraždila přes 8 tisíc muslimských mužů a chlapců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň | Foto: Nejvyšší soud

Dvě žaloby rodin pozůstalých po obětech srebrenického masakru viní Nizozemsko, že jeho vojáci nebránili jejich příbuzné. Zůstali podle nich nečinní, když bosenskosrbská armáda obsazovala Srebrenici, donutili lidi, kteří se schovali na základně mírových sil OSN UNPROFOR, její prostor opustit a dokonce pomáhali při transportu žen a dětí do Tuzly. Neozbrojené muže nebránili.

Podle právní zástupkyně žalobců tak civilisty vydali nepříteli, což odporuje ženevským konvencím. Advokát nizozemské vlády argumentuje tím, že zodpovědnost nese OSN jako vysilatel mírové mise. Jde o první případ, kdy bosenští pozůstalí zažalovali přímo Nizozemsko. Rozsudek se může stát precedentem pro další podobné žaloby.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme