Metanol zabíjel před lety i v Itálii. Ze skandálu se poučili

Problémy s metanolem nemá jen Česko či chudší země východní poloviny Evropy. Metylalkohol zabíjel například i v Itálii a tamní aféra se nápadně podobá té české. V roce 1986 tam zemřelo 23 lidí a desítky dalších se přiotrávily, když vypili metanol přimíchaný do vína. A je zjevné, že se Italové z jejich metanolového skandálu poučili.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palírna grappy Pisoni

Palírna grappy Pisoni | Foto: Lucie Chvojková

Konzultant v oboru vinařství Flavio Salvetti připouští, že kontrol je nyní, 26 let po aféře, až příliš. Hned ale dodává, že to vinařskému průmyslu v Itálii rozhodně prospělo.

„V Itálii to tehdy zavinila vláda, která nechávala volně v oběhu metanol za ceny nižší než cukr. Někteří kriminálníci ho začali míchat do vína, aby v něm zvýšili podíl alkoholu," vysvětluje Salvetti pozadí skandálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

ORŽ metanol v Itálii

„Náš sektor je teď tak sledovaný, jako by to byl dynamit. Aby z hroznů na vinici mohla vzniknout láhev grappy, je třeba více než 60 protokolů a kontrol. Tak to prostě je,“ popisuje Salvettiho přítel Arrigo Pisoni v trentinské palírně, jak je to v praxi s kontrolou výroby tvrdého alkoholu v Itálii.

Italský stát zavedl postupem let mnoho kontrolních mechanismů. Je mezi nimi například telematický registr, který informuje celní úřad o všem, co se ve výrobě právě děje. A například v Pisoniho palírně jsou navíc zaplombována všechna místa, kde by se dalo s grupou v během výroby manipulovat.

Kontroly legálních palíren jsou dnes v Itálii téměř hermetické, a tak vyvstává otázka, jak se v zemi daří černému trhu s tvrdým alkoholem.

Palírna grappy Pisoni | Foto: Lucie Chvojková

„Já opravdu nevím. Ale na jedné konferenci jsem slyšel, že je to problém hlavně severní Evropy. A jestli mám strach z padělání našich kolků? Je to cenina jako peníze. Tomu by měl zabránit stát,“ konstatuje Arrigo Pisoni.

V boji s černým alkoholovým trhem ale pomáhají i sdružení, která vznikla právě na ochranu dobrého jména produktů, jak potvrzuje generální ředitelka Asociace palíren Assodistil Lara Sanfrancescová.

V Itálii tak mají například Národní institut grappy, který stejně jako Asociace palíren pozorně monitoruje trh a hlásí úřadům veškeré podezřele levné výrobky třeba ze supermarketů.

„Ekonomické ztráty jsou v případech metanolových afér obrovské. Proto je třeba, aby stát garantoval, že k něčemu podobnému nemůže dojít. Představte si škody, které utrpí poctiví čeští výrobci. Lidé se teď budou bát pít jejich výrobky, které jsou dobré a zdravotně nezávadné,“ říká.

Lucie Chvojková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme