Methylbromidu v zemědělství opět ubude

Až v noci se státy dohodly na tom, kolik pesticidu jménem methylbromid se může používat i v příštím roce. Původně měl pro vyspělé státy platit úplný zákaz této látky, protože představuje značné nebezpečí pro ozónovou vrstvu. Zhruba desítka států ale tvrdila, že nenašla adekvátní náhradu a musí ho používat i dál. Už jsou známy výsledky konference, která se celý týden konala v Praze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ozonová díra

ozonová díra | Foto: NEPOUŽÍVAT internet

V podstatě už na začátku bylo jasné, že nějaké výjimky budou - jsou případy, kdy zatím vědci nenašli, jak jinak než methylbromidem jahody, rajčata nebo třeba květiny před plísněmi chránit. Program OSN pro životní prostředí byl proto ochoten z úplného zákazu slevit. Jak daleko zašel, tedy jaké jsou výsledky konference, to už ví mluvčí Ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová. "Konečná cifra je nižší, než si řada států původně představovala. Například původní požadavek Spojených států byl na používání více 17 tisíc tun methylbromidu a to konečné číslo asi 8 200 tun. Evropská unie původně chtěla přes 9 tisíc tun a přikleplo se jí 7800 tun. Z toho je patrné že sklutečně dochází ke snižování spotřeby těchto látek a pro ten rok 2006 jsou ta předběžná čísla ještě nižší."

Pro které oblasti vlastně výjimky padly, vysvětluje Megumi Seki z OSN. "Státy žádají výjimky v ovlastech jako je pěstování jahod, rajčat a odplísňování mlýnů a podle žadatelů o výjimky pro methylbromid neexistuje alternativa."

Montrealský protokol, ve kterém se 190 států zavázalo, že přestane používat látky poškozující ozónovou vrstvu, je jedna z nejúspěšnějších mezinárodních smluv. Mezi její zásluhy patří třeba i to, že s freony se v ledničkách dnes už prakticky nesetkáte. I zmíněný methylbromid se používá čím dál méně. V roce 1991 to bylo celosvětově 64 tisíc tun, loni 26 tisíc, příští rok by to mělo být podle výsledků jednání okolo 20 tisíc tun.

Šestkrát nebezpečnější než freony

Metylbromid je pesticid, užívá se pro hubení škůdců v půdě. Je to jedna z posledních rozsáhle používaných chemikálií ze seznamu Montrealského protokolu. Dá se říci, že methylbromid rozpouští ozónovou vrstvu, říká mluvčí programu OSN pro životní prostředí Nick Nutall. "Metylbromid je jedna z chemických látek, která stoupá do stratosféry a zabíjí molekuly ozónu a to vede ke ztenčení vrstvy. Stoupá množství uv záření dopadajícího na Zemi. To má řadu důsledků: rakovina kůže, problémy s očima, má dopad na zvířata a jejich imunitní systém, také rostliny."

Celkem 40 usnesení

Jeden se ještě methylbromidu týkal, například se země shodly na tom, že je nutné znát množství látky užívaného pro desinfekci v dopravě. "Zúčastněné země souhlasily s tím, že uspořádají celosvětový průzkum toho, jaké množství methylbromidu se používá v dopravě," říká Megumi Seki.

Těch rozhodnutí bylo celkem 40 a část států třeba podepsala takzvanou Pražskou deklaraci. "To znamená, že se přes 60 států světa domluvilo, že by bylo dobré vzájemně propojit mezinárodní úmluvy, které se tak či onak zabývají chemickými látkami, tak aby spolu vzájemně více spolupracovali a ten postup byl koordinovanější."

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme