'Jsou denně zneužívané, ale prostor nemají.' Kampaň #MeToo vylučuje nejzranitelnější Indky

Globální kampaň #MeToo proti sexuálnímu obtěžování vylučuje nejzranitelnější Indky, které jsou denně zneužívány a nemají prostor k tomu, aby je někdo vyslechl. Podle organizace Thomson Reuters Foundation to tvrdí některé aktivistky za práva žen.

#MeToo Dillí Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indie (ilustrační foto)

Ilustrační foto. | Foto: Adam Cohn, CC BY-NC-ND 2.0

Celosvětovou kampaň zahájily ženy na sociálních sítích v reakci na aféru vlivného amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina, kterého ze sexuálního obtěžování obvinilo několik desítek žen. V Indii se díky této kampani zaměřili na zneužívání žen, které pracují v soukromém sektoru i v tamním filmovém průmyslu.

#metoo: oscarového herce Hoffmana obvinily další tři ženy z obtěžování. 'Lži,' kontruje jeho právník

Číst článek

Kampaň #MeToo se ale podle aktivistek nezaměřuje na vykořisťování žen mimo oficiální ekonomiku, například na ženy prodané do sexuálního otroctví nebo příslušnice nejnižší vrstvy indického kastovního systému. Ty se přitom často stávají terčem útoků, dodávají aktivistky.

„Je to fantastická kampaň a dala ženám hlas. Jenže tyto ženy by byly vyslyšeny i tak," uvedla zakladatelka charitativní organizace na podporu žen Apne Aap Women Worldwide Ručira Guptaová.

„Kde jsou ale hlasy prostitutek? Právě ony jsou nejvíce zneužívány a vykořisťovány, jenže pokud jsou označovány jako sexuální pracovnice, naznačují tím, že to dělají na základě vlastní volby. Jak potom mohou říct 'me too' (já taky)?" dodává Guptaová.

Podle odhadu pracuje v Indii zhruba 20 milionů žen jako sexuální pracovnice, 16 milionů z nich se přitom stalo oběťmi obchodování s lidmi, uvádějí aktivisté. Mnohé z nich pocházejí z chudých zemědělských regionů a do měst jsou vylákány s příslibem dobré práce či manželství. Nakonec ale končí v nevěstincích.

Snahy politiků umožnit ženám nahlásit podobný zločin jsou často nedostatečné a zahrnují pouze tísňovou linku nebo mobilní aplikace, tvrdí Guptaová. „Když je někdo znásilní a jsou někde zamknuté, kde mohou tyto ženy vzít mobilní telefon? Nemluvě o tom, že ani nevědí, jak si stáhnout mobilní aplikaci," dodává.

Kampaň #MeToo navíc nezahrnuje příslušnice nejnižší kasty dalitů, které se často stávají terčem útoků ze strany příslušníků vyšších vrstev, uvedla spisovatelka Sudžatha Gidlaová, jež také patří ke komunitě dalitů.

Indické úřady loni podle oficiálních statistik zaznamenaly bezmála 41 000 zločinů spáchaných na dalitech. To je téměř pět útoků za hodinu. Ve většině případů šlo o útoky na ženy a znásilnění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme