Metropole bulharského moře stagnuje. Radnice se nestará, stěžuje si mladý technik z Varny

Varna o sobě tvrdí, že je metropolí bulharského moře. Za hrdým heslem se ovšem skrývá především stagnující město a nespokojení obyvatelé. I je vyhnaly do ulice vysoké účty za elektřinu, které ve Varně rozesílá česká společnost Energo Pro.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nezaplatíme! stojí na ceduli, kterou mávali rozčílení Bulhaři na demonstraci proti vysokým cenám elektřiny v zemi | Zdroj: ČTK

„Účet se mi sice zdvojnásobil, ale pořád představuje pět procent mého platu. Takže jsem pořád ještě spokojen,“ říká Konstantin Georgiev, mladý technik z Varny, který je zdejším rodákem, a směje se. Většina by hovořila jinak. Podle Konstantina lidi většinou za proud dají asi třetinu měsíčního příjmu.

Horší je to se životním standardem ve Varně. Konstantin byl kdysi zdejším patriotem, teď už na Varnu není hrdý vůbec:

„Já si na Varnu vzpomínám ještě před třemi lety, to se tady žilo o poznání lépe. Radnice se teď o lidi nestará, stoupá tu nezaměstnanost, zdejší univerzita je čím dál provinčnější, máme stále špatné spojení s hlavním městem, silnice se rozpadají, mezi lidmi je čím dál míň peněz, a proto zavírají bary a restaurace.“

Přehrát

00:00 / 00:00

S Konstantinem o Varně mluvil reportér ČRo v Bulharsku Martin Ježek

Ale jak říká, ve Varně žije, pracuje a v Bulharsku by chtěl žít dál. Zaměstnává ho rakouská firma, která dělá servis větrných elektráren. To je rostoucí branže a Konstantin si umí vydělat.

Jinak je to s dětmi. S rodinou žije ve čtyřpokojovém bytě a mají dvě malé děti. „Moje děti mají budoucnost jedině mimo Bulharsko. Jestli se tu něco zlepší, tak to bude třeba za 15-20 let. A tak dlouho čekat nikdo nemůže,“ míní Konstantin.

Konstantinu Georgievovi by se líbil životní standard České republiky. Je si vědom, že na Skandinávii či Německo to v Bulharsku nevypadá, ale úroveň země v srdci Evropy považuje za reálnou. Jeho sestra se do České republiky přivdala a žije v Praze. O Česku spolu prý často hovoří.

Matěj Skalický, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme