Metropole zpřísňují pravidla pro koncerty pod širým nebem

Navzdory pádu během čtvrtečního koncertu v Norimberku při jednom ze svých akrobatických představení, vystoupí zpěvačka Pink dnes večer v Praze na slávistickém stadionu v Edenu. Pár pohmožděných žeber ale není jediné, co koncertu americké popové hvězdy brání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pódium v Tivoli

Pódium v Tivoli | Foto: Jiří Hošek

Stadion v Edenu totiž podle úředníků není zkolaudovaný na pořádání koncertů, a tak na pořadatele čeká pokuta v řádu statisíců korun. Zdá se že s ní už ale předem počítají.

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Bouda přiblížil v dopoledním Radiožurnálu zahraniční pravidla pro koncerty open air

Situace, kdy se koncert koná na místě, které nejenže nemá povolení, ale ani o něj nemůže teoreticky zažádat, nemá v zahraničí obdoby. Jen naše ruská zpravodajka Lenka Kabrhelová se smála a řekla, že to už je jako v Rusku, kde koncert pořádá ten, kdo jednoduše zaplatí úředníkům dostatečnou sumu.

Přitom koncerty přímo ve městech jsou všude běžné a považované za důležitou součást kultury. I když se dá pozorovat trend, pořádat je v zastřešených prostorech, tak aby hluk co nejméně rušil lidi v okolí. To je případ i slavné Madison Square Garden v New Yorku.

Koncerty pod širým nebem totiž podlehají přísným pravidlům, která se snaží úřady stále přitvrzovat. Takže například v Londýně chtějí změnit městskou vyhlášku, tak aby koncerty musely končit už v 9 hodin večer místo dosavadních 11. Většinou si sami pořadatelé uvědomují, že musí s místními vycházet tak, aby mohly pořádat i další akce v budoucnu.

Lístky zdarma místním usedlíkům

Proto pořadatelé festivalu v Canterbury přesunuli své koncerty z tradičního parkoviště na nedalekou louku, která je odstíněná od okolních domů stromy i zvlněným terénem. Další rozšířená praxe je rozdávání lístků zdarma zájemcům z nejbližšího okolí. Ti tak mají šanci si užít koncert z první ruky a nestěžují si potom na úřadech.

Ve Spojeném království existuje zvláštní hluková komise, která posuzuje každou žádost. Nejpropracovanější systém mají v australské Canbeře. Každé místo, které má povolení pořádat koncerty pod širým nebem, dostane přidělený určitý počet hlukových bodů na rok. Počet bodů se určuje v závislosti na hustotě okolního osídlení a překážkách, které hluk tlumí. Podle hlasitosti a délky koncertu se pak body po každé akci odečtou.

Další pravidla například určují maximální počet bodů, které smí vlastník objektu odmazat během jednoho měsíce. To vše zaručuje lidem v okolí parků nebo stadionů, že nebudou nadmíru rušeni hlasitými koncerty.

Milan Kopp, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme