Metrostav vyhrál tendr na modernizaci díla Gabčíkovo na Slovensku. Obnova vyjde na 150 milionů eur

Česká firma Metrostav, která stavěla tunelový komplex Blanka, dálnice i úseky metra v Praze nebo Helsinkách, vyhrála tendr na inovaci a modernizaci plavebních komor na slovenském vodním díle Gabčíkovo. Podle Denníku N bude modernizace stát 150 milionů eur (asi 3,879 miliardy korun). Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodní dílo Gabčíkovo

Vodní dílo Gabčíkovo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Metrostav v tendru porazil firmu Züblin se sídlem v Rakousku a sdružení pod vedením italské firmy Todini Costruzioni Generali, které nabídly o 2,7, respektive 3,8 milionu eur vyšší cenu.

Uvedl to Denník N s tím, že není jasné, jestli jde o cenu s DPH. Pokud ne, výsledná cena bude o hodně vyšší než původní odhad – tedy 138,9 milionu eur. Proti výsledku tendru se ale ještě lze odvolat.

Evropa se před 25 lety bála války v Československu. Vystrašil ji i problém s přehradou Gabčíkovo

Číst článek

Vítězství v tendru serveru iROZHLAS.cz potvrdil v SMS zprávě bez bližších podrobností mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha. 

Oprava ovlivní plavbu lodí po Dunaji. Proto plánuje Metrostav opravovat jednotlivé komory postupně. Nejvíc práce bude na obřích vratech komor. Celá oprava by neměla trvat víc než dva roky a devět měsíců.

Tendr vypsala Státní vodohospodářská výstavba, protože plavební komory jsou ve špatném stavu už několik let. Dosud na nich probíhaly pouze menší opravy. O větší opravě se mluví od roku 2015, kdy bylo vypsáno první výběrové řízení. Jeho výsledek byl ale zrušen.

Vodní dílo Gabčíkovo je přehrada na Dunaji v jižním Slovensku u hranice s Maďarskem. Hráz je postavena poblíž vesnice Gabčíkovo, podle které se i jmenuje. Má rozlohu 46 kilometrů čtverečních.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme