Mexičané masově protestují proti novému prezidentovi. Kupoval si prý hlasy

V Mexiku vyšli lidé do ulic v obří koordinované akci. Celkem ve 142 městech protestují proti výsledkům prezidentských voleb ze začátku měsíce. Nejen opozice má velké výhrady k tomu, jakým způsobem vyhrál kandidát strany, která dlouhá desetiletí ovládala mexickou politiku. Nechtějí proto dopustit, aby Enrique Peña Nieto do úřadu v prosinci skutečně nastoupil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mexičané nespokojení s vítězem prezidentských voleb Enriquem Peñou Nietem

Mexičané nespokojení s vítězem prezidentských voleb Enriquem Peñou Nietem | Zdroj: Reuters

Odpor proti výsledkům voleb je v zemi opravdu veliký. Peña Nieto ze středové strany PRI podle protestujících vyhrál jen díky kupování hlasů.

Na vesnicích prý byli voliči upláceni potravinami, zatímco ve městech jim údajně bylo za hlas nabídnuto v přepočtu 1500 korun nebo slevy na nákupy v místním řetězci obchodů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Radiožurnálu Tomáš Nídr sleduje situaci v Mexiku

Nespokojeným Mexičanům se také nelíbí, že byl Peña Nieto během kampaně podporován největšími televizními stanicemi, z nichž čerpá informace naprostá většina obyvatel. Tato podpora se údajně měla projevit i v populárních telenovelách.

Opoziční kandidát Andrés Manuel López Obrador se už obrátil na soud a přinesl i několik stovek svědectví. Prohrál ale o šest procent a málokdo předpokládá, že by mu soud vyhověl. Úřadu prezidenta se tak v prosinci nejspíše ujme Nieto.

Mladému politikovi se pro jeho vzhled přezdívá Božský obličej. Politice ve službách strany PRI se věnuje už od mládí. Když se před šesti lety ujal moci v jednom ze států mexické federace, mluvilo se o něm jako o zákulisním kandidátovi PRI na příštího prezidenta.

Enrique Peña Nieto je také považován za jakousi loutku a Mexičané ho neberou příliš vážně. Pobavil je například tím, že kromě Bible nedokázal zmínit jedinou knihu, kterou četl.

Během kampaně sliboval, že zastaví válku s drogovou mafií. „Spíše sází na to, že PRI se jako v minulosti dohodne s kartely v podstatě mimo oficiální jednání a nechá je dělat jejich byznys a sama z toho bude nějakým způsobem taky týt,“ soudí spolupracovník Radiožurnálu Tomáš Nídr.

Nově zvolený prezident Mexika Enrique Peña Nieto | Foto: ČTK/AP

Strana PRI vládla Mexiku více než 70 let způsobem, který byl označen za dokonalou diktaturu, protože navenek jako diktatura nevypadal. Mnozí Mexičané se prý obávají, že se teď situace bude opakovat.

„Moc měla v rukou strana, která každých šest let měnila ve volbách prezidenta. Opozice byla povolená, pokud se však držela nějakých mantinelů. Kdo se za ně chtěl dostat, byl potrestán. Nejvíce trestaná byla levicová opozice,“ vysvětluje Nídr.

Radiožurnál, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme