Mexickým prezidentem se stal Nieto, slibuje účinnější boj s drogovými kartely

Mexickým prezidentem se stane bývalý guvernér státu México Enrique Peña Nieto. Vyplývá to z předběžných volebních výsledků. Podařilo se mu tak vrátit na scénu středovou Institucionální revoluční stranu, která vládla zemi 71 let a moc ztratila až v roce 2000, kdy ji voliči potrestali za korupci a autoritářský styl. Nietův největší konkurent zatím porážku uznat odmítá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený prezident Mexika Enrique Peña Nieto

Nově zvolený prezident Mexika Enrique Peña Nieto | Zdroj: ČTK

Pětačtyřicetiletý Nieto po kampani postavené na slibech hospodářských reforem porazil levicového kandidáta a bývalého starostou mexické metropole Manuela Lópeze Obradora. Nieto podle odhadů získal asi 38 procent hlasů, Obrador o 6 procent méně.

„Je mu vyčítáno, že se v kampani příliš soustředil na svoji image a někteří kritici hovoří o tom, že se jedná jen o produkt politického marketingu,“ uvádí politolog Jan Němec z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvolení nového prezidenta Mexika okomentoval na Rádiu Česko Jan Němec z katedry politologie Vysoké školy ekonomické

Třetí skončila s 26 procenty hlasů Josefina Vázquezová Motová z konzervativní Strany národní akce odcházejícího prezidenta Calderóna. Doplatila na krvavou válku s drogovými kartely, do níž Calderón nasadil i armádu. Ten odchází jako značně nepopulární osobnost, protože boj proti překupníkům drog sice sliboval, ale hmatatelné výsledky neměl.

Nový mexický prezident slibuje také boj s drogovými kartely, ale chce k tomu využít jinou taktiku. Odmítá však tvrzení kritiků, že by se chtěl s drogovými kartely dohodnout. Válka s prodejci drog v Mexiku se táhne od roku 2006 a stála život asi 55 000 lidí, aniž by se dařilo moc kartelů omezit.

Nietova Institucionální revoluční strana byla u moci v zemi nepřetržitě od roku 1929 až do roku 2000 a byla vnímána jako strana spojená s korupcí a autoritářským stylem. Podle politologa Němce není pravděpodobné, že by se strany vrátila k tehdejšímu stylu vládnutí, ale ani neočekává, že by se očistila od korupce.

„Návrat k autoritářství už opravdu možný není, protože mexická společnost se proměnila, stejně jako celý politický systém. I tlaky zvenčí, které by potrestaly jakékoli autoritářské tendence, tomuto zamezí. Co se týká korupce, nepřeceňoval bych pobyt strany v opozici, protože si po celou dobu udržovala některé posty guvernérů i v parlamentu. Myslím, že situace nebude o nic jiná,“ předpokládá politolog z VŠE.

Kromě prezidenta volili Mexičané také nové poslance a senátory, kde také uspěla Institucionální revoluční strana, dále guvernéry šesti států a starostu hlavního města.

Silvie Třeslínová, Rádio Česko, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme