Gang je zavraždil a těla spálil. Mexické úřady se omluvily rodinám pěti lidí unesených policisty

Regionální vláda v Mexiku se omluvila rodinám pěti mladých lidí, které v roce 2016 unesli policisté. Pětici poté předali místnímu gangu, který je zavraždil. Guvernér státu Veracruz Cuitláhuac García přiznal zodpovědnost místních úřadů a vyjádřil naději, že kauza pomůže k objasnění dalších podobných případů. Informoval o tom místní deník El Universal s tím, že je to zřejmě poprvé, co se vláda za takový čin omluvila.

Tento článek je více než rok starý.

Ciudad de Mexico Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie v mexickém státě Nayarit

Kauza připomíná případ 43 studentů, které unesli také zřejmě zkorumpovaní policisté v září 2014 ve městě Iguala. (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Čtyři mladíky a jednu dívku unesli zkorumpovaní policisté ve státě Veracruz v domnění, že skupina má vazby na jeden z místních gangů. Následně je předali konkurenčnímu Kartelu Jalisco nová generace (CJNG), nejmocnějšímu drogovému gangu v Mexiku. Ten je zavraždil a jejich těla spálil.

Vznik Národní gardy schválil mexický parlament. Jednotka má bojovat proti gangům

Číst článek

Zástupce federální vlády Alejandro Encinas v pondělí slíbil, že do vyšetřování případu se zapojí federální úřady. Podle mexických médií bylo zatím v této kauze zadrženo 21 podezřelých, z toho osm policistů. Rodiny obětí ale kritizovaly skutečnost, že šlo jen o řadové policisty. Požadují, aby zodpovědnost přijali i jejich nadřízení.

Případ z Igualy

Kauza připomíná případ 43 studentů, které unesli také zřejmě zkorumpovaní policisté v září 2014 ve městě Iguala v mexickém státě Guerrero. Poté je také nejspíš předali místnímu gangu, který je zavraždil. Kvůli jejich únosu se dodnes konají demonstrace mimo jiné proto, že úřady případ stále neobjasnily, ač zatkly v této kauze už stovku lidí.

Válka zločineckých band a drogových kartelů si v Mexiku za posledních 20 let vyžádala tisíce obětí a přes 40 000 pohřešovaných. Ve více než tisícovce masových hrobů bylo nalezeno na 26 000 těl, které se dosud nepodařilo identifikovat. I kvůli tomu zřídila nová vláda letos Národní forenzní institut, který má zahrnovat celonárodní banku DNA. Dosud má každý z třicítky států mexické federace vlastní databanku vzorků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme