Největší legální trh na světě. Mexiko povolilo prodej marihuany, doma ji bude moct pěstovat každý

Mexičtí poslanci schválili legalizaci marihuany i pro rekreační účely, v omezeném množství by si ji tak měl smět doma pěstovat každý. Firmy s licencí ji budou smět v této zemi se 129 miliony obyvatel prodávat. Až zákon vstoupí v platnost, vznikne tak v Mexiku největší trh s legálním prodejem marihuany. Informoval o tom v noci na čtvrtek deník El País.

Mexiko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V omezeným množství si bude moct marihuanu vypěstovat každý (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zákon o legalizaci marihuany už v listopadu schválila horní komora parlamentu, poslanci v něm ale udělali změny, takže se nyní vrací do Senátu. Očekává se, že i upravená norma tam projde.

OSN vyřadila marihuanu ze seznamu nejtěžších drog. Mezinárodní legalizaci konopí ale krok neumožňuje

Číst článek

Zákon přijatý mexickými poslanci reguluje pěstování, výrobu, distribuci, prodej i spotřebu marihuany. Osobám starším 18 let povoluje držení 28 gramů marihuany a pěstování až osmi rostlin v jednom domě. Užívat marihuanu smí podle něj jen dospělí doma v nepřítomnosti dětí, zakázána je na pracovišti. Prodávat se bude smět jen v autorizovaných obchodech.

Zákon rovněž umožňuje vznik neziskových sdružení, která mohou s příslušným povolením pěstovat až 50 rostlin konopí. Smí mít nejvýše 20 členů, z nichž nikdo nesmí mít v trestním rejstříku záznam týkající se obchodu s drogami či organizované trestné činnosti.

Tato sdružení ale nesmí marihuanu distribuovat jiným osobám než svým členům, nesmí prodávat alkohol, ani dělat na svou činnost reklamu.

Boj s kartely

V prvním článku nové normy se uvádí, že má „zlepšit životní podmínky občanů” a přispět „ke snížení trestné činnosti spojené s obchodem s drogami”. Legalizaci marihuany slíbil před dvěma lety po nástupu do úřadu levicový prezident Andrés Manuel López Obrador, podle něhož tento krok pomůže v boji proti drogovým kartelům.

New Jersey schválilo marihuanu, Mississippi novou vlajku. USA rozhoduje i v dalších referendech

Číst článek

Jejich působení se výrazně podílí na rekordním počtu vražd v této zemi. Loni tam bylo zavražděno na 34 600 lidí, tedy v průměru 95 denně (předloni to bylo 90 denně).

Jednou z hlavních úprav, kterou poslanci provedli, je, že nebude zřízen nový regulační orgán, ale dohled nad marihuanovým trhem bude mít komise pro drogové závislosti spadající pod ministerstvo zdravotnictví.

Až zákon v Mexiku vstoupí v platnost, stane se tato země po Kanadě a Uruguayi třetím americkým státem, který marihuanu pro rekreační účely povolil, uvedla agentura EFE.

V České republice je možné získat léčebné konopí na předpis, který vydávají například onkologové, neurologové či odborníci na paliativní péči. Lékaři se ale musí k předepisování konopí zaregistrovat u Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), registrovat se musí i lékárny, které ho chtějí prodávat. Marihuana pomáhá při léčbě chronických bolestí, používá se i u pacientů s rakovinou, AIDS či roztroušenou sklerózou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme