Tři zavraždění novináři za týden. Mexiko letos vede nelichotivou statistiku násilí

Tento týden byli v Mexiku zastřeleni tři novináři, z toho dva v pátek. Celkem tak bylo od začátku roku v zemi zavražděno devět novinářů. S odvoláním na mexické úřední zdroje o tom v sobotu informovala agentura AFP. Loni bylo v různých částech Mexika zavražděno deset novinářů. Letos je Mexiko podle organizace Reportéři bez hranic zemí se zatím největším počtem zavražděných žurnalistů.

Mexiko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Forenzní specialisté v Mexiku obhlížejí místo činu. V květnu se tam pokusili okrást novináře a jeho bodyguarda. | Zdroj: Profimedia

Jorge Celestino Ruiz, který pracoval pro list El Gráfico de Xalapa, byl zastřelen v pátek večer v oblasti Actopan ve státě Veracruz na východě země, uvedl místní starosta Paulino Dominguez.

Plánování vražd a pašování drog ve velkém. Narkobaron ,Prcek‘ Guzmán dostal v USA doživotí

Číst článek

Podle nejmenovaných policejních zdrojů někdo na Ruizův dům střílel již loni v říjnu, stejně tak jako na jeho auto ve snaze novináře vystrašit. Novinář se snažil na sebe nepoutat příliš pozornosti, a proto například už nepodepisoval své články.

Vražda Ruize se stala necelých 24 hodin poté, co byl zabit ředitel a šéfredaktor zpravodajského webu La Verdad de Zihuatanejo Edgar Alberto Nava v jihomexickém státě Guerrero, uvedla kancelář místního prokurátora.

Drogy a korupce

Mexiko patří mezi nejnebezpečnější země pro novinářskou práci. Od roku 2000 tam bylo zabito více než 100 novinářů při násilných činech souvisejících s obchodem s drogami a politickou korupcí. Většina těchto zločinů zůstává nepotrestána.

V úterý bylo v kufru opuštěného automobilu v centrálním státě Morelos nalezeno tělo vedoucího zpravodajského portálu Guerrero Al Instante Rogelia Barragana. Podle prokuratury měl muž rozstřílený obličej.

Ve středu na sídlo deníku El Monitor v Parralu ve státě Chihuahua někdo hodil několik molotovových koktejlů. Nikomu se nic nestalo, noviny ale oznámily, že již nebudou publikovat politické a aktuální zprávy, aby se nestaly terčem další agrese.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme