Nemilosrdná válka proti drogovým kartelům: v Mexiku od roku 2006 pohřešují 60 000 lidí

Mexická vláda výrazně revidovala počet pohřešovaných lidí, a to z asi 40 000 na téměř 62 000. Ani toto číslo nemusí být konečné, protože třetina států federace ještě údaje nedodala, napsala tento týden místní média. Vláda rovněž zaktualizovala mapu odhalených tajných masových hrobů, v nichž jsou pohřbeny oběti drogových gangů.

Mexico City Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K pohřešovaným patří i skupina více než čtyř desítek studentů. Beze stopy zmizeli před více než pěti lety | Foto: Henry Romero | Zdroj: Reuters

Celkový počet pohřešovaných 61 637 se týká posledního půlstoletí, ale 97 procent údajů je od roku 2006, kdy tehdejší pravicový prezident Felipe Calderón vyhlásil válku drogovým gangům a nasadil do boje s nimi armádu. Tento boj byl zatím neúspěšný a v zemi roste kriminalita i počet vražd.

Trumpova pomoc s ‚válkou‘ proti drogovým kartelům v Mexiku. Chce je zařadit mezi teroristické organizace

Číst článek

Loňský rok byl co do počtu vražd rekordní, když bylo ve 130milionové zemi zavražděno téměř 34 600 lidí, tedy v průměru 94 denně (předloni jich bylo v průměru 90 denně). Poslední čtyři roky byly nejhorší i co do počtu pohřešovaných, když během nich zmizelo na 22 000 osob.

Tři čtvrtiny z celkového počtu pohřešovaných jsou muži, většina z nich ve věku 15 až 39 let. Mezi ženami tvoří více než třetinu dívky od 10 do 19 let.

Mexická vláda také zaktualizovala mapu odhalených tajných masových hrobů, v nichž jsou pohřbeny oběti drogových gangů.

Jen od nástupu vlády prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora v prosinci 2018 bylo nalezeno na 870 hrobů s ostatky asi 1120 lidí. Od roku 2006 se našlo celkem 3630 tajných hrobů.

Přeplněné márnice

Kromě samotného násilí je problémem v Mexiku i pomalá identifikace nalezených obětí.

Pomoci má založení Národního forenzního institutu nynější vládou, dosud totiž měl každý ze třicítky států mexické federace vlastní databanky vzorků DNA neidentifikovaných těl. Takže lidé, kteří hledají své blízké, musí objíždět celou zemi.

‚Nechci si zvykat na zabíjení dětí.‘ Drogová válka v Mexiku se vrací a nabírá na intenzitě

Číst článek

Důsledkem vysoké kriminality v Mexiku jsou i přeplněné márnice. Předloni v září šokoval zemi skandál, když byl ve státě Jalisco u města Guadalajara nalezen odstavený kamion se 157 mrtvolami. Posléze vyšlo najevo, že kamion jezdil v oblasti několik týdnů, než ho řidič odstavil za městem.

Když si místní začali stěžovat na zápach, přiznaly úřady, že forenzní ústav státu Jalisco neměl pro mrtvoly dostatek místa, a tak dočasně najal soukromou firmu s pojízdnými mrazicími boxy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme