Počet obětí výbuchu potrubí v Mexiku vzrostl na 114. Další tři desítky lidí zůstávají v nemocnicích

Počet obětí požáru palivového potrubí, které explodovalo minulý týden v pátek ve středním Mexiku, stoupl na 114. Přes tři desítky zraněných jsou stále v nemocnicích. Informoval o tom v noci na sobotu deník El Universal s odvoláním na úřady mexického státu Hidalgo, kde se neštěstí stalo. Tragická bilance stále nemusí být konečná, někteří ze zraněných totiž utrpěli popáleniny na více než 80 procentech těla.

Mexiko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb jedné z obětí víkendového požáru palivového potrubí v Mexiku | Foto: Henry Romero | Zdroj: Reuters

Výbuch nastal poblíž městečka Tlahuelilpan u potrubí, z něhož vytékal benzin. V době exploze bylo na místě na 800 lidí, kteří se snažili situace využít a zadarmo si palivem naplnit kanystry.

V Riu de Janeiru se pokusili ukrást ropu přímo z potrubí. 60 tisíc litrů uniklo do řeky a zálivu

Číst článek

Potrubí bylo zřejmě poškozeno záměrně kvůli krádežím, které jsou v Mexiku už léta běžné. Obchod s kradenými palivy, které organizované skupiny po léta odčerpávají přímo z potrubí státní ropné společnosti Pemex, je v Mexiku druhou nejvýnosnější ilegální činností po obchodu s drogami.

Kritika armády

Ještě před explozí u Tlahuelilpanu na místo dorazilo asi 25 vojáků, kteří nyní čelí kritice za to, že oblast včas neuzavřeli a tragédii nezabránili. Armáda se ale hájí s tím, že se chtěla „vyhnout střetům s obyvateli“, kterých bylo navíc na místě mnohonásobně více než vojáků.

Vláda prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora je nyní některými kritizována, že k neštěstí přispěla její nedávná opatření. Kabinet krátce po svém nástupu do úřadu zahájil v prosinci zvýšenou kontrolu distribuce paliv kvůli letitým a rozsáhlým krádežím. Na kontroly nasadil několik tisíc vojáků a některá potrubí kvůli kontrolám dočasně uzavřel. To způsobilo nedostatek paliva na čerpacích stanicích v řadě mexických regionů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme