Mexiko nejprve sníží a pak zastaví vývoz ropy. Těžbu ale neomezí, půjde na domácí trh

Mexiko během příštího roku výrazně omezí vývoz ropy do zahraničí a v roce 2023 ho chce zcela ukončit. Země přitom aktuálně patří mezi 15 největších producentů ropy na světě. Zastavení vývozu prosadil prezident Andres Manuel Lopez Obrador, který to zdůvodňuje hlavně snahou zajistit své zemi soběstačnost. Mexický obchod s ropou zároveň přirovnal to k výrobě pomerančového džusu.

Tento článek je více než rok starý.

Mexiko City Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mexická rafinérie

Mexická rafinérie | Foto: Daniel Becerril | Zdroj: Reuters

Mexiko se v posledních letech pohybuje na začátku druhé desítky největších producentů ropy - mezi 11. a 14. místem spolu se zeměmi jako Kuvajt nebo Norsko. Denně vytěží víc než dva miliony barelů ropy. Například minulý měsíc přitom do zahraničí prodalo něco přes milion barelů, především do Asie a Spojených států.

Ropa navzdory šíření omikronu zdražuje. Může za to výpadek dodávek surovin i pokles zásob v USA

Číst článek

Vedení státní společnosti Petroleos Mexicanos neboli Pemex oznámilo, že v roce 2022 se vývoz sníží na asi 430 tisíc barelů a o rok později se zahraničním klientům přestane dodávat úplně.

Omezení vývozu nemá znamenat přechod na zelenější ekonomiku, do které investují Saúdská Arábie nebo Spojené arabské emiráty. Nepovede totiž k útlumu těžby. Pemex by i dál měl těžit asi dva miliony barelů denně. Vytěžená ropa jen místo světového trhu zamíří čistě na ten mexický.

Shell nebude těžit naleziště ropy Cambo v britské části Severního moře. Záměr kritizovali ekologové

Číst článek

Právě v souvislosti s tím použil mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador přirovnání k pomerančovému džusu. Doslova řekl, že jeho země jakoby levně prodávala pomeranče a draho pak nakupovala pomerančový džus.

Mexiko totiž sice ropu vyváží, část z toho ale jen míří do zahraničních rafinerií, ze kterých pak surovinu zpracovanou na palivo nakupuje zpátky. Prezident tedy plánuje vybudovat nové rafinerie a v nich zpracovávat mexickou ropu pro domácí trh.

Stát sice omezením vývozu přijde zhruba o 15 procent svých příjmů, na rozdíl od jiných producentů to ale je relativně přijatelné. Například pro Rusko příjmy z prodeje ropy a plynu znamenají tři čtvrtiny státních příjmů.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme