Mexiko slaví dvousté výročí nezávislosti

Mexiko si připomíná dvousté výročí vyhlášení nezávislosti na Španělsku. Ohňostroj a oslavy v hlavním městě Mexico City sledovaly desítky tisíc lidí. Slaví se po celé zemi, ovšem v mnoha oblastech za přísných bezpečnostních opatření. Jen v hlavním městě je ve službě přes čtrnáct tisíc policistů. Úřady se totiž obávají hlavně násilností ze strany drogových kartelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslav dvoustého výročí nezávislosti se účastní i mexická armáda | Foto: ČTK/AP

Národ si oslavami připomíná povstání, ve kterém kněz Miguel Hidalgo sešikoval v boji proti španělské nadvládě indiány a chudé farmáře. Hidalgo byl sice zajat a popraven, povstání ale vedlo k uznání nezávislosti Mexika v roce 1821. Mexiko si nezávislost tradičně připomíná 15. a 16. září, kdy Hidalgo vydal takzvané ‚provolání z Dolores‘, kterým povstání začalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

mexiko.mp3

„Emancipační boje v celé Latinské Americe byly především reakcí na situaci na Iberském poloostrově, kde došlo v souvislosti s napoleonskou invazí v roce 1808 a nástupem Josefa Bonaparta na španělský trůn k obrovské krizi. Kreolové nebyli spokojeni se svým společenským postavením a toho využili v roce 1810 bojovníci za nezávislost Mexika a povstali. Boje pokračovaly s různou intenzitou až do roku 1821, kdy byl vydán akt nezávislosti. Španělsko tuto nezávislost uznalo po dalších bojích až v roce 1836,“ vysvětluje iberoamerikanistka Pavlína Springerová z Filosofické fakulty Univerzity v Hradci Králové.

„Dokud bude v cílových státech, což jsou Spojené státy a Evropa, přetrvávat poptávka po drogách, pak na Mexiko, jako na klíčovou tranzitní zemi, bude nadále vyvíjen obrovský tlak. Spojí-li se tento aspekt s faktem, že v Mexiku žije kolem čtyřiceti procent lidí v chudobě, pak je zřejmé, že řada lidí bude i nadále hledat živobytí v rámci různých mafií a nelegálních skupin,“ objasňuje Springerová obrovský fenomén drogových kartelů v Mexiku.

Martina Mašková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme