‚Vypadněte ze země!‘ Obyvatelé Tijuany demonstrovali proti migrantům, kteří v karavaně cestují do USA

Několik stovek lidí demonstrovalo v neděli v mexickém městě Tijuana, které leží na hranicích s USA, proti středoamerickým migrantům. Těch dorazilo za poslední týden do města už několik tisíc. Podle odhadu starosty tento počet vzroste během pár dní na 10 000. Informovala o tom místní média s tím, že v Tijuaně se v neděli konala i shromáždění na podporu migrantů. Ti utíkají s celými rodinami před chudobou a násilím a chtějí žádat o azyl v USA.

Tijuana (Mexiko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v mexické Tijuaně protestovali proti středoamerickým migrantům. Policie zamezila protestujícím, aby se ke karavaně dostali

Lidé v mexické Tijuaně protestovali proti středoamerickým migrantům. Policie zamezila protestujícím, aby se ke karavaně dostali | Foto: Adrees Latif | Zdroj: Reuters

S mexickými vlajkami a pokřiky „Vypadněte ze země!“ se asi 200 demonstrantů snažilo v neděli dostat v Tijuaně ke sportovnímu areálu, v němž místní radnice poskytla tento týden dočasné ubytování asi 2200 migrantům. Policie ale zabránila tomu, aby pochod došel až areálu Benita Juáreze. Mezi demonstranty byli i obyvatelé amerického města San Diego, které leží na opačné straně hranice.

Zůstat v Mexiku, nebo jít k hranicím USA? Karavana tisíců běženců se rozhoduje co dál

Číst článek

Účastníci demonstrace nicméně tvrdili, že nejsou proti migrantům, ale proti ilegální migraci. Požadují po federální vládě, aby situaci těchto lidí urychleně vyřešila.

„Buď ať požádají o azyl, nebo jinak zlegalizují svůj pobyt v Mexiku, nebo ať je vláda okamžitě deportuje,“ uvedli zástupci demonstrantů. Mexická vláda jim už dříve nabídla dočasné povolení k pobytu, většina z nich to ale odmítla, protože chce do USA.

Mexický guvernér nabídl karavaně migrantů autobusy a dočasné ubytování

Číst článek

Radnice města Tijuana poskytla tisícům migrantů dočasné ubytování. Mnozí z běženců ale přespávají na ulici, protože kapacity města nestačí. Starosta Tijuany Juan Manuel Gastélum požádal federální vládu o humanitární pomoc v obavě, že běženci stráví ve městě i několik měsíců, když se budou snažit žádat na hranicích o azyl v USA.

Tisíce běženců jsou součástí takzvané karavany migrantů, která vyrazila v polovině října z Hondurasu. Posléze vyrazilo z Guatemaly a Salvadoru několik dalších skupin. V neděli se zformovala v Salvadoru další skupina, která čítá zatím kolem dvou stovek lidí.

Karavany migrantů ze Střední Ameriky k hranicím USA se organizují už několik let, až do letoška ale nepřitahovaly příliš velký zájem médií, dokud proti nim nezačal na jaře ostře vystupovat americký prezident Donald Trump. Ten je označuje za bezpečnostní hrozbu pro USA a na hranice proto poslal několik tisíc vojáků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme