Mexiko zesiluje snahy o zadržení migrantů, u severní hranice rozmístilo 15 tisíc příslušníků ozbrojených sil

Mexické úřady přes víkend zesílily represivní opatření, která mají odradit převážně středoamerické migranty od cesty přes Mexiko do Spojených států. Stovky migrantů odvezli policisté z různých částí země zpět na jižní hranici a na severu Mexika u hranice USA bylo rozmístěno přes 15 000 příslušníků ozbrojených sil. Mexiko tyto kroky podniká v rámci nedávno uzavřené dohody s Washingtonem, jejímž cílem je zbrzdit ilegální migraci do Spojených států.

Mexiko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ochránci občanských práv se obávají, že zvýšená míra kontrol donutí migranty cestovat nebezpečnějším způsobem. (ilustrační foto) | Foto: Jose Luis Gonzalez | Zdroj: Reuters

„Rozmístili jsme na severu země více než 15 000 členů národní gardy a příslušníků armády,“ oznámil podle agentury AFP ministr obrany Luis Cresencio Sandoval na pondělní tiskové konferenci, které se zúčastnil i prezident Andrés Manuel López Obrador.

Trump nechtěně odhalil detaily migrační dohody s Mexikem. Novináři přečetli dokument, který držel

Číst článek

Podle televizní stanice Milenio úřady přes víkend odvezly zpět na jižní hranici 146 migrantů ze státu Queretaro v centrální části země a přes 100 dalších z hotelu ve státě Veracruz. Několik stovek dalších také převezly v neděli ráno z města Arriaga, které je strategickým místem pro lidi cestující na sever. Dříve se tu migranti shromažďovali a naskakovali na nákladní vlaky, podle AP však tento víkend žádní na vagonech nebyli vidět.

Prezident Obrador také minulý týden nařídil soukromým autobusovým společnostem, aby kontrolovaly doklady lidí, kteří si kupují lístky. Mexické úřady nedávno rovněž začaly rozhánět karavany migrantů, v nichž běženci cestují ve větších počtech kvůli bezpečnosti.

,Na sever i za cenu rizika‘

Ochránci občanských práv se obávají, že zvýšená míra kontrol a přítomnost národní gardy donutí migranty cestovat nebezpečnějším způsobem. Policie v poslední době nalezla desítky rodin namačkaných v nákladovém prostoru kamionů nebo ukrytých v tajných prostorech ve vozidlech.

Podle AP migrantů cestuje stále velké množství, jen po menších skupinách a skrytě. Mladý Hondurasan AP řekl, že dokud budou trvat nevyhovující životní podmínky v zemích původu, budou migranti stále usilovat o cestu na sever i za cenu většího rizika.

Imigrační dohoda s Mexikem má tajnou část, tvrdí Trump. Druhá strana to popírá

Číst článek

Obyvatelé Mexika opatření vlády podle průzkumu listu El Universal podporují. V červnu se polovina dotázaných vyslovila pro to, aby migrantům nebyl povolen vstup do země a aby lidé bez víz úřady deportovaly.

Nejnovější mexická opatření proti migraci jsou reakcí na tlak ze strany Spojených států. Jejich prezident Donald Trump nedávno Mexičanům pohrozil, že pokud nezastaví migraci, začne zavádět cla na dovoz zboží z Mexika do USA.

Obě země před několika týdny uzavřely dohodu, která dává Mexiku 45 dní na snížení počtu přistěhovalců do Spojených států. Ty se na druhé straně zavázaly pracovat na rychlejším vyřizování žádostí o azyl. Oba státy navíc posílí spolupráci bezpečnostních složek při ochraně společné hranice, včetně sdílení informací.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme