Přes 120 zavražděných politiků. Mexiko míří k volbám ve stínu mimořádného násilí

Mexiko se připravuje na nedělní volby, největší v historii země. Obyvatelé budou vybírat nejen nového prezidenta, ale i poslance, senátory nebo členy městských zastupitelstev. Předvolební kampaň ale letos doprovázela nebývale vysoká míra násilí. Rakouský deník Der Standard s odvoláním na mexickou konzultační firmu Etellekt uvádí, že doposud bylo v zemi zavražděno více než 120 politiků.

Mexiko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jedná se tak o nejnásilnější politický souboj za posledních 20 let,“ prohlásil ředitel poradenské společnosti Rubén Salazar. Dodal, že během uplynulých deseti měsíců navíc došlo k více než čtyřem stovkám případů agrese vůči politicky zainteresovaným osobám. Nejvíce byli postiženi kandidáti a stávající držitelé úřadů na místních úrovních.

Severoamerická země totiž v neděli nevolí pouze prezidenta, ale obmění také více než tři tisíce úředníků, celý Kongres, osm guvernérů, okolo 1 600 starostů včetně šéfa hlavního města a další funkcionáře.

Birgit Lammová, jež se v Nadaci Friedricha Naumanna pro svobodu (FNSt) věnuje Latinské Americe, vysvětluje, že násilí během předvolebních kampaní bylo v Mexiku běžné také v předchozích letech. „V těchto dnech je ale mimořádně silné. Určitě to souvisí s vysokým počtem letos rozdělovaných mandátů,“ myslí si expertka.

Nejkrvavější rok v dějinách

A situace s kriminalitou není příznivá ani mimo politické dění. Minulý rok s téměř třiceti tisíci vraždami byl nejkrvavějším v novodobé historii státu. Dalších 36 tisíc osob se navíc pohřešuje.

V mexickém podsvětí zuří četné souboje o moc v oblasti byznysu, o sféry vlivu a rovněž o pašerácké stezky. „V předvolebním čase se tak zločinecké bandy pokusily ovlivnit lokální vlády ve svůj prospěch,“ řekl rakouským novinám Der Standard Rubén Salazar z mexické konzultační firmy Etellekt.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus. 

Jakub Rerich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme