Přes 120 zavražděných politiků. Mexiko míří k volbám ve stínu mimořádného násilí

Mexiko se připravuje na nedělní volby, největší v historii země. Obyvatelé budou vybírat nejen nového prezidenta, ale i poslance, senátory nebo členy městských zastupitelstev. Předvolební kampaň ale letos doprovázela nebývale vysoká míra násilí. Rakouský deník Der Standard s odvoláním na mexickou konzultační firmu Etellekt uvádí, že doposud bylo v zemi zavražděno více než 120 politiků.

Mexiko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jedná se tak o nejnásilnější politický souboj za posledních 20 let,“ prohlásil ředitel poradenské společnosti Rubén Salazar. Dodal, že během uplynulých deseti měsíců navíc došlo k více než čtyřem stovkám případů agrese vůči politicky zainteresovaným osobám. Nejvíce byli postiženi kandidáti a stávající držitelé úřadů na místních úrovních.

Severoamerická země totiž v neděli nevolí pouze prezidenta, ale obmění také více než tři tisíce úředníků, celý Kongres, osm guvernérů, okolo 1 600 starostů včetně šéfa hlavního města a další funkcionáře.

Birgit Lammová, jež se v Nadaci Friedricha Naumanna pro svobodu (FNSt) věnuje Latinské Americe, vysvětluje, že násilí během předvolebních kampaní bylo v Mexiku běžné také v předchozích letech. „V těchto dnech je ale mimořádně silné. Určitě to souvisí s vysokým počtem letos rozdělovaných mandátů,“ myslí si expertka.

Nejkrvavější rok v dějinách

A situace s kriminalitou není příznivá ani mimo politické dění. Minulý rok s téměř třiceti tisíci vraždami byl nejkrvavějším v novodobé historii státu. Dalších 36 tisíc osob se navíc pohřešuje.

V mexickém podsvětí zuří četné souboje o moc v oblasti byznysu, o sféry vlivu a rovněž o pašerácké stezky. „V předvolebním čase se tak zločinecké bandy pokusily ovlivnit lokální vlády ve svůj prospěch,“ řekl rakouským novinám Der Standard Rubén Salazar z mexické konzultační firmy Etellekt.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus. 

Jakub Rerich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme