Drogový gang zavraždil v Mexiku dva jezuitské kněze, v regionu působili padesát let

Jezuitští knězi Joaquín César Mora Salazar a Javier Campos Morales byli zastřeleni v kostele ve městě Cerocahui na severozápadě Mexika. Za vraždami je nejspíše drogový gang. Region Sierra Tarahumara, kde k vraždám došlo, je známý pěstováním marihuany a máku.

Mexiko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mše za dva zavražděné jezuitské kněze v Mexicu.

Mše za dva zavražděné jezuitské kněze v Mexicu. | Foto: Edgard Garrido | Zdroj: Reuters

Salazar a Morales byli zastřeleni poté, co se v jejich kostele ukryl muž, který před gangem utíkal. Gang do kostela vtrhnul a zastřelil jak muže, tak i dva kněze. Třetího kněze v kostele gang ušetřil. Jak píše server Mexico News Daily, kněží v regionu působili asi padesát let.

Z vražd byl obviněn José Noriel Portillo Gil, člen gangu Los Salazar. Ten byl již dříve obviněn z vraždy amerického občana Patricka Baxton-Andrewa. Jeden ze zabitých jezuitů ho podle přeživšího kněze Javiera Ávila, znal, a před vraždou se snažili uklidnit. Gil byl při vraždě opilý a pod vlivem drog. Ávil ho prosil, aby těla kněží nechal v kostele, ten ale těla s pomocí ostatních členů gangu naložil do jejich auta a odjeli. ěla byla nalezana až po rozsáhlém pátrání.

Mexická odnož skupiny Society of Jesus zprávy o vraždě potvrdila. „Požadujeme spravedlnost a získání těl našich bratrů,“ napsali v prohlášení. Dodali, že v regionu je kriminalita velmi častá, denně je zabito několik lidí.

Guvernér státu Chihuahua Maru Campos v úterý řekl, že vyšetřování zločinu pokračuje. Do státu byly vyslány bezpečností jednotky, aby zamezily dalším zločinům. Vraždy odsoudil i mexický prezident a papež František.

Mši za dva zavražděné kněze držel jezuitský kostel v Monterrey, kde oba vyrůstali. Óscar Lomelín, vedoucí mše, kněze označil za mučedníky, kteří zemřeli při plnění svých náboženských povinností.

Od prosince 2018 už bylo zabito sedm kněží. Adrian LeBaron, aktivista, který na násilí upozorňuje, řekl, že do regionu Sierra Tarahumara se odváží vejít jen odvážní jezuiti, protože obsazený organizovaným zločinem.

Jiří Čaník Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme