Počet mrtvých vzrostl v Mexiku na 71. Vojáci proti navrtání palivového potrubí nezasáhli

Bilance smrtelných obětí výbuchu a následného požáru poškozeného palivového potrubí ve středním Mexiku stoupla z 67 na 71. Dalších 71 bylo zraněno; popálili se, když se snažili naplnit si unikajícím benzinem kanystry. Podle zpravodajského webu BBC to oznámily místní úřady.

Ciudad de México Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatelé a mexičtí vojáci na místě výbuchu potrubí s pohonnými hmotami | Foto: Henry Romero | Zdroj: Reuters

Státní ropná společnost Pemex uvedla, že příčinu výbuchu, který se stal v noci na sobotu, vyšetřuje. Původně tvrdila, že exploze vznikla následkem navrtání potrubí.

Za přihlížení armády

Poté, co Pemex poruchu potrubí zjistil, přijeli na místo vojáci. Krátce před výbuchem se ale stáhli, aby se vyhnuli problémům, protože na místě byly stovky lidí. Na sociálních sítích se objevila videa ukazující, jak si lidi plní kanystry za denního světla a za přítomnosti ozbrojených sil, což vyvolává otázky, proč úřady důrazně nezasáhly.

V Mexiku při výbuchu palivového potrubí zemřelo nejméně 67 lidí, kradli pohonné hmoty

Číst článek

O tom, že si neštěstí vyžádalo 71 mrtvých informoval guvernér státu Hidalgo, Omar Fayad. Mezi dalšími 71 zraněnými jsou podle něj tři ženy a dvanáctileté dítě. Okolí výbuchu uzavřela policie, na místě je podle BBC stále mnoho spálených těl.

Jde o jednu z nejhorších podobných explozí za poslední léta v zemi, která se dlouhodobě potýká s krádežemi z palivových potrubí. Někteří lidé podle agentury AFP vidí příčinu tragédie právě v nedostatku paliva.

Prezident na místě

Místo tragédie navštívil mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. V rozhovoru s místními médii slíbil, že bude prosazovat politiku proti krádežím paliva, dokud nebudou vymýceny.

López Obrador před časem vyhlásil proti krádežím pohonných hmot rozsáhlou akci. Podle vlády jejich zloději v minulém roce zemi připravili o více než tři miliardy dolarů (67,5 miliardy Kč ).

Pemex tvrdí, že v posledních letech se v průměru každých 30 minut někdo pokouší navrtat potrubí. Řada čerpacích stanic v mnoha místech země má zavřeno, u těch otevřených se už řadu dní tvoří dlouhé kolony aut i lidí s kanystry.

Nedostatek paliva způsobilo zavedení kontrol, na něž vláda nasadila na pět tisíc vojáků, ale také panika, s níž řada lidí nakupovala v předchozích dnech zásoby benzinu. Dočasně byla také uzavřena některá potrubí, odkud zloději palivo dříve kradli, a místo toho nyní mnohde benzin rozvážejí cisterny.

López Obrador má značnou podporu veřejnosti, přestože jeho opatření narušilo dodávky pohonných hmot v centrálním Mexiku a vyvolalo obavy, že by nedostatek paliva mohl poškodit ekonomiku. Svaz výrobců aut upozornil, že by některé automobilky mohly ukončit výrobu, pokud nebude nedostatek pohonných hmot rychle vyřešen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme