Mexiko sužují vedra. Školy ruší výuku, vysoké teploty mají i oběti na životech

Ve státě San Luis Potosí ve středním Mexiku dosáhly teploty tento týden i 50 stupňů. Kvůli přerušení dodávek proudu a výpadkům klimatizace zrušily školy vyučování. Vlny veder jsou podle meteorologů způsobené změnou klimatu a jevem El Ňiňo vznikajícím kvůli zvýšené teplotě Tichého oceánu v oblasti rovníku.

Od stálého zpravodaje Mexiko City Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mexická policistka rozdává lahve s vodou, 9. května 2024

Mexická policistka rozdává lahve s vodou, 9. května 2024 | Foto: Daniel Becerril | Zdroj: Reuters

Dosluhující prezident Andres Lopez Obrador označil výpadky proudu za výjimečné a prohlásil, že Mexiko má dost kapacit na výrobu elektřiny.

Teplotní rekordy už jedenáctý měsíc v řadě. Letošní duben byl nejteplejším v historii měření

Číst článek

Vedra přicházejí v době dlouhodobého sucha a otázka dostatku vody tak bude jedním z témat červnových mexických parlamentních a prezidentských voleb.

Více než 40 lidí bylo také podle místních úřadů hospitalizováno kvůli potížím způsobeným vysokým teplotami vzduchu ve státě San Luis Potosí, který leží v centrální části mexické federace. Regionální ministryně zdravotnictví Ymuri Ávilaová označila situaci za kritickou.

Vlna veder zasáhla tento týden dvě třetiny států Mexika, v nichž v pátek teploty překračovaly 40 stupňů Celsia a v části z nich se vyšplhaly i na více než 45 stupňů.

Rekord padl například ve městě Ciudad Victoria, které je metropolí státu Tamaulipas a kde naměřili 47,4 stupně Celsia. Tamní dosavadní rekord byl z května 1998 a činil 46 stupňů.

Pavel Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme