Zemětřesení v Mexiku si vyžádalo přes 200 obětí, mezi mrtvými jsou i děti

„Je pravděpodobné, že v sutinách jsou další lidé,“ řekl mexický prezident Enrique Pena Nieto. | Zdroj: Reuters

Celkem 216 lidí zahynulo při zemětřesení, které zasáhlo mexickou metropoli a státy v jejím okolí, uvádí to agentura Reuters s odkazem na úřad civilní ochrany. Mezi mrtvými nejsou žádní Češi, sdělila to mluvčí ministerstva zahraničí. Epicentrum se nacházelo ve státě Puebla a otřesy dosáhly síly 7,1 stupně.

Mexiko (Aktualizováno: 9:30 20. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přímo v metropoli podle prezidenta země spadlo přes 20 budov v historickém centru. Otřesy zanechaly miliony lidí bez proudu a poničily řadu silnic či mostů, informují místní média.

Zemětřesení v Mexiku si vyžádalo přes 200 obětí, mezi mrtvými jsou i děti. | Zdroj: Reuters

Podle šéfa úřadu civilní ochrany Luise Puenteho jen v samotné metropoli zemřelo 49 lidí. Ve státě Morelos registrovaly úřady 55 obětí, zatímco sousední Puebla, kde bylo epicentrum otřesů o síle 7,1 stupně, eviduje 32 obětí. Další lidé zemřeli ve státech Mexiko ležícím okolo metropole a Guerrero na pobřeží Pacifiku.

„Já jsem byl venku na třžišti. Nejdříve moc nevíte, co se děje. Máte pocit, jako byste byl na lodi. Země se začne hýbat, cítíte se trošku nejistě. Mexičani většinou začnou docela panikařit, začnou křičet, běhat, plakat,“ popsal Radiožurnálu situaci z Puebla český student Václav Mašek.

Případné další přeživší se z trosek snaží vyhrabat lopatami nebo holýma rukama stovky dobrovolníků i záchranářů. | Zdroj: Reuters

Na základní škole Enriquea Rebsamea na jihu Mexico City zemřelo 25 lidí, z toho 14 bylo dětí a čtyři mrtvé se dosud nepodařilo identifikovat, informuje o tom zpravodaj serveru El País Ángel Plascencia.

„Země se začala třást, bylo to velmi silné. Okna se rozbíjela, lidé utíkali ven z domů, tady ta budova přede mnou se zřítila. Viděl jsem, jak záchranáři vyprostili jednoho člověka, přímo zprostředka té budovy,“ popsal otřesy jeden z tamních obyvatel Oswaldo Casillas.

Případné další přeživší se z trosek snaží vyhrabat lopatami nebo holýma rukama stovky dobrovolníků i záchranářů. Často žádají lidi okolo, aby byli potichu a byl tak slyšet nářek zasypaných.

O záchranných pracích informoval i mexický prezident Enrique Pena Nieto: „Je pravděpodobné, že v sutinách jsou další lidé. Máme informace o tom, že se zhroutilo 38 budov. Sledujte nové informace a instrukce civilní obrany.“

Prezident Enrique Peňa Nieto svolal kvůli zemětřesení schůzku krizového štábu.

Starosta Mexika Miguel Angel Mancera uvedl, že ve městě je vážně poškozeno dokonce 44 budov. Jsou mezi nimi obytné domy, továrna, supermarket nebo škola. Právě tam zemřelo i několik dětí. Po zemětřesení vyběhly do ulic města tisíce lidí a jak se později snažily dostat domů, tak se ke zříceným budovám hůř dostávali záchranáři a hasiči.

Kvůli otřesům až do odvolání přerušilo provoz mezinárodní letiště v hlavním městě. Podobný krok učinila rovněž mexická burza a mexické peso v důsledku zemětřesení oslabilo.

Mexická telefonní společnost AT&T zrušila poplatky ze telefony a datové služby, aby se lidé mohli vzájemně kontaktovat a dát si vědět, že jsou v pořádku. Podle mexické novinářky Andrey Noelové taky řada lidí zpřístupnila ostatním své soukromé wi-fi připojení. Mexická vláda potvrdila, že otřesy nepoškodily dálnice a ty tak zůstávají otevřené.

Mexiko ležící v neklidné tektonické oblasti se dosud vzpamatovává z otřesů, které předminulý týden zasáhly především jižní státy Oaxaca, Chiapas a Tabasco. Zemětřesení o síle 8,2 stupně zabilo téměř stovku lidí.

Média připomínají, že živel v úterý udeřil na den přesně 32 let poté, co jedno z nejhorších zemětřesení v mexické historii zabilo v roce 1985 několik tisíc lidí.

Mapa serveru El País označuje poškozené a zřícené budovy.

maš, dp, kla, rez, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme