Mexická policie zatkla prokurátora, který je podezřelý z bránění spravedlivému vyšetření zmizení 43 lidí

Mexická prokuratura nechala zatknout bývalého generálního prokurátora Jesúse Murilla Karama. Ten podle agentury Reuters čelí obvinění, že bránil spravedlivému vyšetření případu zmizení 43 studentů z roku 2014.

Mexico city Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Murillo působil jako generální prokurátor v letech 2012 až 2015

Murillo působil jako generální prokurátor v letech 2012 až 2015 | Zdroj: Reuters

Murillo působil jako generální prokurátor v letech 2012 až 2015 a vedl tehdy vyšetřování, které mělo osvětlit případ zmizení studentů. Podle zahraničních expertů ale bylo poznamenáno četnými chybami a nezákonnými postupy. Panuje podezření, že během vyšetřování docházelo například i k mučení svědků, uvedla agentura DPA.

Při akci vedoucí k zatčení narkobarona Quintera se v Mexiku zřítil vrtulník, zemřelo 14 lidí

Číst článek

Policie zatkla Murilla den poté, co vysoce postavený mexický činitel zabývající se lidskými právy Alejandro Encinas nazval zmizení studentů státním zločinem kvůli údajnému zapojení úřadů. Encinas také prohlásil, že úředníci z předchozí prezidentské administrativy incident zametli pod koberec.

Současný prezident Andrés Manuel López Obrador při nástupu do funkce v roce 2018 sliboval, že případ zmizení studentů osvětlí.

Studenti pedagogické školy zmizeli 26. září 2014 při protestní akci ve městě Iguala v jihomexickém státě Guerrero. Panuje podezření, že policie vydala studenty gangu Guerreros Unidos, který je povraždil.

Média spekulují i o podílu armády na zmizení studentů. Okolnosti případu jsou dlouhodobě nejasné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme