Budovy se otřásly, vyděšení lidé vybíhali do ulic. Mexiko zasáhlo silné zemětřesení

Mohutné zemětřesení o síle 7,2 stupně zasáhlo v noci na sobotu jižní a centrální části Mexika. Po něm následovaly další otřesy o síle 5,8 stupně, informovala americká geologická služba. Vrtulník s ministrem vnitra, který letěl do zasažené oblasti, se zřítil.

Mexico city (Aktualizováno: 8:25 17. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mexiko zasáhlo zemětřesení | Foto: Edgard Garrido | Zdroj: Reuters

Budovy se otřásaly i v metropoli Mexico city. Vyděšení lidé vybíhali při znění poplašných sirén z domů a zaplnili ulice. Podle agentur se davy lidí shromažďovaly na širokých třídách a náměstích, které představují nejbližší bezpečná místa.

„Bylo to příšerné," stěžovala si agentuře AP 57letá Mercedes Rojasová Huertaová, která se ani poté, co otřesy ustaly, nechtěla vrátit do svého domu. „sem vyděšená. Dům je moc starý," vysvětlila.

Mexiko zasáhlo zemětřesení | Foto: Edgard Garrido | Zdroj: Reuters

Loni v září si zemětřesení o síle 7,1 stupně vyžádalo 369 mrtvých, z toho 228 v hlavním městě.

„Vyběhli jsme. To je jediná věc, kterou jsme mohli udělat," uvedl podle agentury AFP 38letý Kevin Valladolid. „Je pravda, že už jsme dost rozrušení. Při sebemenším poplachu, který zazní, pláčeme, jsme velmi vystresovaní," řekl. Lidé podle něj stále ještě vzpomínají na minulé zemětřesení.

Podle 72leté Graciely Escalanteové jí sbíhání schodů z bytu v pátém patře připadalo nekonečně dlouhé. Nakonec se jí s rodinou podařilo opustit dům ještě předtím, než se roztřásl naplno. „Báli jsme se, že se všechno zhroutí," řekla, pevně svíraje ruku své dcery.

Vrtulník s politiky se zřítil

Na jihozápadě Mexika se pak zřítila helikoptéra s ministrem vnitra a guvernérem státu Oaxaca. Podle agentury Reuters nehodu oba přežili. Zemřeli ale dva lidé na zemi, na které letoun spadl. Státníci chtěli z vrtulníku prozkoumat oblasti, které postihlo silné zemětřesení o síle přesahující sedm stupňů.

Zástupci mexické civilní ochrany nehlásili žádné jiné ztráty na životech, ani zraněné. Není nic známo ani o vážnějších hmotných škodách.

Agentura AP po opravě původních údajů informovala, že epicentrum otřesů bylo přes 50 kilometrů severovýchodně od města Pinotepa ve státě Oaxaca. Ohnisko bylo v hloubce 24 kilometrů.

Mexiko zasáhlo zemětřesení | Foto: Edgard Garrido | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme