Mezi Bagdádem a USA vypukla roztržka kvůli smlouvě o pobytu vojáků v Iráku

Spojené státy varovaly Irák před důsledky, pokud Bagdád nepodepíše dohodu o prodloužení pobytu amerických jednotek v zemi. Dosavadní mandát OSN pro zahraniční mise v Iráku vyprší s koncem roku. Američané chtějí zajistit setrvání svých jednotek dvoustrannou smlouvou. Irácká vláda ale není s textem spokojená. Navíc vzkázala, že některé výroky amerických činitelů jsou pro Irák nepřijatelné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci v Bagdádu | Foto: AFP

Nejvyšší velitel amerických sil admirál Mike Mullen prohlásil, že pokud Irák smlouvu nepřijme, bude to pro něj znamenat "velké bezpečnostní ztráty".

Také ministr obrany Robert Gates varoval před "dramatickými dopady", protože bez dohody prý přestanou Američané v Iráku cokoli dělat.

Na Mullenovy výroky reagoval mluvčí irácké vlády Alí Dabbágh tím, že jde o slova, která nejsou v Iráku vítána. Dodal, že Iráčané zvažují, zda smlouvu podepsat či nikoli, a nikdo nemá právo do ničeho je tlačit.

Největší debaty se v Bagdádu vedou o tom, nakolik by dohoda respektovala iráckou svrchovanost. Jde zejména o možnost trestání Američanů za spáchané zločiny.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme