Mezi berlínské Shooting Star patří letos i Issová a Pauhofová

Než se ze špičkového mladého sportovce stane hvězda seniorské kategorie, chvíli to trvá, pokud tedy dotyčný vůbec dokáže prorazit. Možná ještě těžší to mají talentovaní herci, kteří touží po kariéře na mezinárodní scéně. Odrazovým můstkem jim může být ocenění "Shooting Star" udílené v rámci filmového Berlinale. Evropským "hvězdám zítřka" se tímto způsobem snaží usnadnit cestu organizace European Film Promotion. Od včerejška se mezi vycházející hvězdy zařadily i jedna česká a jedna slovenská herečka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlinale | Foto: Jiří Hošek

Britka Rachel Weiszová, její krajan, nejnovější představitel agenta s povolením zabíjet Daniel Craig, nebo hvězda německé kinematografie Daniel Brühl. Ti všichni se ze Shooting Star změnili ve "star" skutečnou. Věří v to i vycházející hvězdy roku 2007?

Sedmadvacetiletá Klára Issová už podnikla kroky k tomu, aby se drápkem zachytila na mezinárodní scéně. Podle vlastních slov už ale není ochotná tomuto cíli všechno podřizovat.

"Už ta ambice není tak veliká, abych odjela do Los Angeles a chtěla prorazit v Hollywoodu a třeba neměla rodinu do svých 40 let. Já jsem z tohoto hodně ustoupila. Udělala jsem jen některé kroky. Jsem zaregistrovaná v agentuře Spotlights v Londýně," říká Issová.

Podobně jako Klára Issová bere i její slovenská kolegyně Táňa Pauhofová Shooting Star jako obrovskou příležitost, ale nečeká od tohoto ocenění zázraky.

"Nemám přemrštěné naděje nebo iluze, že přijedu domů a budou mi volat z Říma nebo Francie. Je dobré, že jsme dostali příležitost prezentovat se v zahraničí. Co to přinese uvidíme," říká Táňa Pauhofová, která by stejně jako Issová na oltář zahraniční kariéry nebyla ochotná přinést všechny oběti.

Táňa Pauhofová je vůbec první Shooting Star ze Slovenska. V Česku se tímto oceněním mohou pochlubit Tatiana Vilhelmová, Jan Budař, Pavel Liška nebo Aňa Geislerová. Ta je letos hostem přehlídky hereckých hvězdiček, která právě slaví desáté výročí. Geislerové se na myšlence Shooting Stars nejvíc líbí setkávání s představiteli jiných evropských kinematografií.

Česko-slovenské trio se shoduje v názoru, že největší překážkou pro úspěšnou kariéru v cizině, je jazyk. Aňa Geislerová ale přidává ještě jeden limitující faktor.

"Zřejmě nejsme tak ambiciózní. Já opravdu neumím takové to selfpromotion, když se mne někdo ptá, jaké projekty teď točím, je mi trapné mluvit o svých filmech. Já tu práci miluji, ale raději se s lidmi bavím o dětech a když se do toho přidá fatalismus, tak je to úplně tam...," upřesňuje Geislerová.

Jiří Hošek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme