Mezi Českem a Polskem se vyhrotil spor o kabanos

Česko a Polsko se přou, které z nich Evropská unie přizná právo na některé uzeniny. Třeba právě na známý točený salám kabanos nebo mysliveckou klobásu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uzeniny | Foto: European Commission Audiovisual service

Češi se ohradili proti polské žádosti o registraci těchto uzenin na území sedmadvacítky. Evropská komise teď prozkoumá, jestli je český protest oprávněný.

"Pokud by si každá země vyráběla ten produkt tak jako dosud, bylo by všechno v pořádku. Poláci ale požádali o uznání zaručené tradiční speciality, tedy sami pro sebe. A to podle našeho názoru není v pořádku," řekl v Ozvěnách dne europoslanec za KDU-ČSL Jan Březina.

Přehrát

00:00 / 00:00

ČR podala námitky proti polské žádosti o registraci některých uzenin v EU, především kabanosu. Hostem Ozvěn dne byl europoslanec za KDU-ČSL Jan Březina.

Dodal, že kabanos a ostatní uzenářské výrobky jsou dědictvím celého regionu. "V naši tradici uzenářských výrobků se vyráběly už od 19. století. Je to tedy i součást našeho kulturního dědictví. Takže nechápu, proč by na ně měli mít jakýsi 'monopol' pouze Poláci," uvedl.

Pokud by Poláci se svými žádostmi uspěli, podle europoslance by to znamenalo, že polské uzeniny budou mít evropské označení, což bude spotřebitele ujišťovat o jejich lepší kvalitě. "A to není v pořádku, protože receptury mohou být dokonce stejné," řekl.

Celý proces registrace je teď českou stížností přerušený a Evropská komise bude zkoumat, zda jsou námitky ČR oprávněné. Šance Česka na úspěch závisí podle Březiny od kvality zpracování žádosti.

"Vzhledem k tomu, že jsme jedna z nejúspěšnějších zemí, co se týče obdržených označení, že máme dobré právníky a techniky, tak si myslím, že námitky jsou zpracovány dobře a že jim bude vyhověno," uvedl europoslanec.

"Vývoj může být takový, že buď Poláci od záměru couvnou a každý si bude vyrábět svůj kabanos, nebo dojde k tomu, co se nám podařilo se Slováky, že obě země podají žádosti společně," přiblížil europoslanec za KDU-ČSL, Jan Březina.

Katka Brezovská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme