Mezi členskými státy OSN stále panuje neshoda

Neklidnou noc zažili diplomaté 192 členských zemí OSN, kteří se snažili zajistit program pro úspěšný výroční summit světové organizace, který začíná v New Yorku už zítra. Diplomatům a politikům se stále nedařilo dosáhnout dohody na textu závěrečného dokumentu, který by měli prezidenti a premiéři koncem týdne schválit. Mezi sedmdesáti zahraničními delegacemi, které dnes očekávají v New Yorku na summit OSN, bude také předseda české vlády Jiří Paroubek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajky OSN | Foto: Miroslav Konvalina

Diplomaté jednali v pracovní dny, o víkendu a teď i v noci, aby v maratonu schůzek hledali kompromis v několika otevřených otázkách. Mezi nimi jsou těmi hlavními dvě: jaká bude podoba navrhované rady pro lidská práva a jak naplnit přání členských zemí zreformovat řízení sekretariátu OSN.

Některé země nesouhlasí, aby byly státy do rady pro lidská práva voleny ve Valném shromáždění dvoutřetinovou většinou hlasů, proti tomu jsou zejména Egypt, Čína, Rusko a Pákistán. V otázce reformy řízení OSN se nemohou shodnout na tom, jaké pravomoci by měly zůstat generálnímu tajemníkovi. Nedořešena zůstává také definice terorismu.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme