Mezi favority volby nového papeže je i vídeňský arcibiskup Schönborn

Také příští papež by mohl mít němčinu jako svůj rodný jazyk. Za jednoho z favorizovaných kandidátů je považován vídeňský arcibiskup Christoph Schönborn. Rozhodovat o nástupci Benedikta XVI., který rezignuje kvůli pokročilému věku a nedostatku sil, bude konkláve 15. března.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Christoph kardinál Schönborn . Autor fotografie: Th1979 | Foto: GNU General Public License, verze 1.2

Právě z Rakouska vzešlo hnutí takzvaných Neposlušných. Skupina farářů požadujících reformu církve si získala příznivce po celé Evropě. Odstupující papež ale odmítal s Neposlušnými mluvit.

„Bůh už se dávno rozhodl, kdo bude příštím papežem, konkláve na to jenom musí přijít,“ tak vídeňský arcibiskup komentoval volbu nového papeže. Osmašedesátiletý kardinál, rodák od Litoměřic, má podle některých zdrojů slušné šance na úspěch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jedním z možných vítězů hlasování konkláve je vídeňský arcibiskup Schönborn. Pokud bude zvolen, bude muset řešit i rakouské hnutí Neposlušných, vysvětluje v reportáži zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Podle italského listu La Stampa je Schönborn sice konzervativní v církevní doktríně, avšak otevřený v dialogu s pokrokovými křídly rakouské církve.

Jde především o hnutí Neposlušných v čele s farářem Helmutem Schüllerem, který působí na malé faře kousek za Vídní a o současných poměrech ve Vatikánu nemá valné mínění.

„Jen papežova výměna nic nevyřeší. Musela by to být osobnost, která vrhne všechnu svoji energii do změny vatikánských poměrů,“ řekl před časem farář Schüller Českému rozhlasu.

Jeho hnutí už nějakou dobu vyzývá k větší otevřenosti církve. K tomu patří také nepovinný celibát pro kněze nebo větší zapojení laiků a také žen do církevního života.

Papež poprvé od oznámení rezignace promluvil k věřícím

Číst článek

Papež Benedikt se s Neposlušnými nikdy oficiálně nesetkal. Kardinál Schönborn sice ano, pochopení pro ně ale příliš neměl. Kdyby se nakonec opravdu stal papežem, "neposlušní" kněží z Rakouska by určitě u svého krajana rychle žádali o audienci.

Schönborn by se pak v papežském úřadě musel ukázat jako větší reformista, než byl doma ve Vídni, jinak zůstane pro Neposlušné všechno při starém.

Vojtěch Berger, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme