Mezi indickou a pákistánskou částí Kašmíru opět jezdí autobusy

Po téměř 60 letech bylo obnoveno autobusové spojení mezi indickou a pákistánskou stranou Kašmíru. Obě jaderné mocnosti se na obnovení pozemního spojení dohodly v rámci mírového procesu, jehož nové kolo začalo loni v lednu. Zprovoznění autobusové linky neovlivnily ani hrozby separatistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odjezd z Muzaffarábádu

odjezd z Muzaffarábádu | Zdroj: ČTK

Autobusy vyjely z indického Šrínagaru i pákistánského Muzaffarábádu současně. 170 kilometrů dlouhá transkašmírská magistrála tak byla po dlouhých šesti desetiletích opět zprovozněna. Ve Šrínagaru dvacítce cestujících, převážně členů rozdělených rodin, symbolicky zamával indický premiér Singh. "Dnešek je pro nás šťastným dnem," prohlásil premiér za skandování lidí a zvuků hudby. Ve stejné době se v pákistánském Muzaffarábádu slavnostně loučili pasažéři mířící opačným směrem.

Obě jaderné mocnosti, které o Kašmír od svého vzniku v roce 1947 už vedly dvě války, doufají, že zprovoznění silničního spojení povede k dalšímu oteplování vzájemných vztahů. Nebezpečí útoků separatistů ale trvá. Povstalci totiž autobusy na lince Šrínagar - Muzaffarábád označili za "pojízdné rakve".

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme