Mezi Izraelem a Palestinci se začíná mluvit o příměří, útoky ale pokračují

V současné spirále vzdušných útoků mezi Izraelem a Gazou se poprvé začíná mluvit o příměří. Uvádějí to palestinské i izraelské zdroje, i když prý jde pouze o úvahy v počáteční fázi. Ve skutečnosti také obě strany zatím naplno útočí. Na Izrael přes noc dopadly další desítky raket, židovský stát zase bombarduje Gazu a zničil sídlo tamní vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouř po výbuchu izraelské rakety nad Gaza City | Zdroj: Reuters

Současné boje mezi Izraelem a Palestinci odstartovalo několikadenní ostřelování jižního Izraele z Gazy.

Izrael pak ve středu spáchal atentát na vrchního velitele Hamásu Ahmada Dža'abarího. Právě on v minulosti za Palestince dojednával příměří.

Že se zvažuje přerušení současného konfliktu, zmínil politický činitel Hamásu Músá Abú Marzúk, a to během pobytu v Egyptě, který bývá prostředníkem mezi Izraelem a Palestinci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnálu mluvil o aktuální situaci v Izraeli a Gaze blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček

Ani izraelská generalita nevyvrací zvěsti o eventuálním příměří. Zatím ale armáda dál po stovkách náletů chystá i pozemní útok na Gazu.

Dosavadní konflikt si od středy vyžádal životy tří izraelských civilistů, které zabila palestinská raketa ve městě Kirjat Malachi, a nejméně 35 Palestinců. Mezi nimi tvoří asi polovinu civilisté.

Emoce mezi obyvateli Gazy jsou vypjaté. Lidi děsí izraelské bombardování a jsou zde stovky zraněných. Například i žena, která čekala dvojčata, nebo dvě sotva roční děti.

Obyvatelé Gazy se také zlobí na vládu Hamásu, která podle nich konflikt živí neustálými raketovými útoky na Izrael, který pak vrací úder. V Gaze - stejně jako na jihu Izraele - jsou zavřené školy.

Izraelské letectvo zničilo sídlo vlády palestinského Hamásu v Gaze

Číst článek

Také na jih Izraele dopadají desítky raket. Civilisté v Jeruzalémě jsou na kryty a sirény zvyklí, ale obyvatelé Tel Avivu donedávna raketový útok nezažili. Restaurace a bary zůstaly v pátek nezvykle poloprázdné, některé i zavřely. Vylidněné byly i ulice.

Břetislav Tureček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme