Mezi Merkelovou a Schulzem není rozdíl, hodnotí předvolební debatu německá média

Televizní debata německé kancléřky Angely Merkelové (CDU) a jejího vyzyvatele v boji o post v čele německé vlády Martina Schulze (SPD) připomínala zasedání koaličních partnerů a byla spíše duetem než duelem. Tak nedělní diskusi, která měla být jedním z vrcholů kampaně před parlamentními volbami 24. září, vnímají německá média.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová a Martin Schulz v předvolební debatě | Foto: Mediengruppe RTL Deutschland | Zdroj: Reuters

„Mezi politikou Merkelové a představami kandidáta SPD neexistují žádné skutečné rozdíly: uprchlická politika, integrace, odsuny, Trump, Erdogan, Severní Korea, vnitřní bezpečnost, úlevy pro rodiny, sociální důchodová politika - u mnoha témat vidělo publikum dva členy velké koalice,“ píše list Westdeutsche Allgemeine Zeitung. Schulz se podle něj v debatě sice snažil hledat konflikty, je ale pro něj těžké kritizovat kancléřku, která vede „sociálně demokratizovanou CDU“.

FAZ: Schulz v těžké situaci

Merkelová a Schulz se střetli v debatě. Řešili Turecko, migraci i poplatky na dálnici

Číst článek

Podobně to vidí i deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Angela Merkelová a Martin Schulz jsou chyceni v koloběhu kompromisů, i kdyby spolu tolik chtěli vést duel. Angela Merkelová se v tom cítí docela dobře. Schulz se proti tomu naopak vzpírá, protože je to pro něj jako vězení,“ píše list, jehož hodnocení odpovídá postoji řady odborníků.

Podle nich je Schulz, jehož SPD ztrácí v průzkumech na konzervativní unii CDU/CSU kolem 14 procentních bodů, v těžké situaci, protože aby uspěl, musí na Merkelovou útočit. Zároveň ale dobře ví, že jeho strana poslední čtyři roky s Merkelovou spolupracuje v rámci velké koalice.

Prospěla debata opozičním stranám?

Server deníku Süddeutsche Zeitung vyjadřuje názor, že je sice ve skutečnosti Schulz mnohem lepším řečníkem než Merkelová, v neděli večer se mu ale nedařilo bodovat a kancléřku zasáhnout. List kvůli vyhodnocení debaty oslovil také odbornici na rétoriku, podle níž mohla nepřesvědčivost Schulze souviset i s tím, že na některé otázky odpovídal jakoby nazpaměť.

Deník Nürnberger Nachrichten míní, že by debatě prospěla účast opozičních stran, protože demokracie žije ze sporu mezi vládou a opozicí. „V Merkelové a Schulzovi spolu debatovali... dva zástupci současných koaličních partnerů. Vláda tak vede spor sama se sebou. Pod soutěží o nejlepší představy si lidé představují jaksi něco jiného,“ konstatuje list.

Angela Merkelová a Martin Schulz v předvolební debatě | Foto: Mediengruppe RTL Deutschland | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme