Česko 0:0 USA

Mezi mladými Rakušany se objevil nový trend. 'In' je umět turecky

Nový trend mezi mladými Rakušany je umět alespoň základy turečtiny. Dlouhá desetiletí to přitom bylo naopak – „gastarbajtři“ z Turecka se hlavně snažili ovládnout němčinu, aby je Rakušané považovali za dobré sousedy. Teď se jazykové kurzy plní rakouskými studenty, kteří chtějí zkrotit krkolomný turecký jazyk. Motivace je různá - láska, byznys i zvědavost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kniha, ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Turečtina se v budově vídeňské jazykové školy učí nahoře ve třídách, dole v turecké kavárně se neformálně procvičuje. Studentka Selma začala s turečtinou teprve před pár měsíci.

„Chtěla jsem se učit nějaký cizí jazyk, posunout se někam dál, a turečtina mě napadla proto, že ve Vídni je spousta lidí, kteří turecky mluví. Je tu hodně míst, kde je turečtina slyšet. Třeba když jdete nakoupit a prohodíte několik vět s tureckým prodavačem, potěší ho, že znáte jeho řeč,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zájem Rakušanů o turečtinu zaznamenal zahraniční zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

„Můžu potvrdit, že za posledních pět let se počet žáků v kurzech turečtiny zdvojnásobil. Teď jich ročně máme kolem šesti set a pořád přibývají,“ říká Nicola Kramlová z jazykové školy v Ottakringu.

„Je tu spousta turecko-rakouských párů, chtějí vychovávat svoje děti dvojjazyčně, takže se učí i jazyk toho druhého. A pak je tu pracovní motivace - chodí k nám třeba učitelky z mateřských školek, které mají ve třídách i turecké děti, a chtějí se k nim dostat blíž právě skrze turečtinu,“ dodává.

Ve Vídni má přistěhovalecké kořeny skoro každý druhý obyvatel. Město financuje řadu projektů, aby cizinci dobře zapadli do rakouské společnosti. Nejvíc pro dobré soužití teď ale dělají sami Vídeňané. Tím, že se sami, za své peníze a ve svém volném čase učí turecky.

Vojtěch Berger, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme