Mezi nejpopulárnějšími čínskými osobnostmi jsou bezdomovec i horníci

Čínští uživatelé internetu vyhlásili deset nejpopulárnějších osobností roku. Nejsou však mezi nimi ani žádní politici nebo herecké hvězdy. Lidé totiž do nejlepší desítky zařadili bezdomovce, horníky či důchodce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena u počítače

Žena u počítače | Foto: Jiří Hošek

‚Vešel jsem do knihkupectví ve městě Čchang-čchun a najednou jsem ho spatřil. Zaujal mne totiž na první pohled. Ušmudlaný, rozcuchaný, bezdomovec na první pohled. Jenomže on si listoval v učebnici matematiky a psal si poznámky. Přiblížil jsem se až k němu a nevěřil vlastním očím. S naprostou lehkostí řešil úlohy, kterým jsem absolutně nerozuměl.‘

Tento popis se jednoho dne objevil na populárním čínském serveru a stejně tak i fotografie onoho žebráka. Jeho příběh zaujal všechny natolik, že se nakonec umístil na 3.místě nejpopulárnějších osobností internetu.

Mnohé z nich zůstanou navždy neznámými bezejmennými hrdiny, jejich tváře nebo alespoň záběry postav však obletěly celou Čínu.

To je také případ muže přecházejícího na zelenou po přechodu. V okamžiku, kdy míjel stojící auto čekající na křižovatce, přiřítil se zezadu autobus a do vozu naboural. Náraz byl tak silný, že auto úplně odhodil. O životu chodce proto rozhodovaly doslova setiny vteřiny a jak ukázala bezpečnostní kamera, podařilo se mu téměř jisté smrti uniknout jen tím, že nezpanikařil a ve chvíli srážky se neuvěřitelně rychle rozběhl. Nic se mu nestalo a jeho běh o život ocenili uživatelé internetu pátou příčkou.

Hlasy pro čínské havíře

Desetitisíce hlasujících pak vyjádřily obdiv dalšímu zázraku, ke kterému tentokrát došlo pod zemí. Při nedávném incidentu v dole v provincii S´-čuan se podařilo zachránit všech 29 uvězněných havířů. Diskutující zároveň nešetřili kritikou bezpečnostních podmínek čínských horníků, jejichž zaměstnání je hodnoceno jako nejnebezpečnější na světě. Proto právě jim patří osmé místo.

A kdo letos získal nejvíce hlasů? Na symbolicky stříbrné pozici se umístil 82tiletý důchodce ze Sienu. Rozhodl o tom nápis na zadní části jeho tříkolky určený nezodpovědným řidičům. Slova ‚vaše řízení v opilosti působí dědečkovi starosti‘ mu zajistila i novou přezdívku, tedy ‚starostlivý dědeček‘.

Nejpopulárnějším krajanem roku 2010 se pak stal další bezdomovec, který by ovšem podle hlasujících mohl okamžitě vystoupit na molo některé z módních přehlídek. Ostatně ho charakterizuje i jeho popis. Mladý muž se smutnýma očima, zarostlou bradou, podivuhodným módním stylem i rozcuchanými vlasy, stačilo by mu na rukáv přišít jen název některé světoznámé značky a nikdo by nepoznal, že jde o žebráka. Mimochodem jeho fotografie se už objevila i v zahraničních denících. Pokud by se ho totiž stylovým návrhářům podařilo najít, určitě by se prý stal hvězdou vyhlášených agentur.

Robert Mikoláš, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme