Mezi oběťmi zemětřesení v Íránu jsou především ženy a děti

Počet obětí a zraněných po víkendovém zemětřesení v severozápadním Íránu stoupá. Zemřelo více než 300 lidí, přes 3 tisíce utrpěly zranění. Podle zprávy íránské ministryně zdravotnictví šlo většinou o ženy a děti. Dva silné otřesy zasáhly oblast u města Tabríz během několika minut v sobotu odpoledne. Hlavní otřes měl sílu 6,2 stupně Richterovy škály, později následovaly další.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemětřesení v Íránu má na svědomí 300 lidí

Zemětřesení v Íránu má na svědomí 300 lidí | Zdroj: Reuters

Zemětřesení zasáhlo oblast kolem města Tabríz, správního střediska provincie Východní Ázerbájdžán, kde žije 1,5 milionu lidí. Otřesy údajně poškodily asi 300 vesnic v oblasti.

V neděli, po necelých 24 hodinách, Írán ukončil pátrání po přeživších. Nyní jsou v terénu desítky záchranných týmů a dobrovolníků, kteří se snaží postarat o zraněné a poskytnout jim jídlo a pití.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl prezident Českého červeného kříže Marek Jukl

„V Íránu je velmi řídká síť zdravotnických zařízení. Velká řada lidí z vážně zraněných se velmi obtížně dostává do nemocnic, a musí tak čekat na ošetření, kterého se jim dostane přímo v terénu. Působí tam asi 800 pracovníků a dobrovolníků íránského Červeného půlměsíce,“ přiblížil na Rádiu Česko prezident Českého červeného kříže Marek Jukl.

Íránský Červený půlměsíc také postavil šest tisíc stanů. Ubytuje v nich lidi, kteří přišli při otřesech o střechu nad hlavou nebo se bojí vrátit domů.

Írán sice oficiálně nepožádal o mezinárodní pomoc, ale podle Jukla to nebrání, aby nebyla tato pomoc lidem v Íránu poskytnuta.

„Červený kříž a Červený půlměsíc mají trošku jiné postavení. Tím, že je to mezinárodní organizace, která má pobočky ve 188 státech světa, není potřeba čekat na to, jestli stát o pomoc požádá nebo ne, protože právě prostřednictvím sítě těchto organizací je možné pomoc poskytovat,“ uvedl.

Pomoc českého Červeného kříže se podle něj vzhledem k velké vzdálenosti od Íránu zaměřila na získávání finančních prostředků.

Veřejná sbírka ČČK na pomoc Íránu
Sbírkové konto – 222885/5500, v.s. 444.
Zdroj: Český červený kříž

„Protože podle pravidel Červeného kříže platí to, že materiální a personální pomoc se poskytuje především v oblasti sousedních národních společností a na větší vzdálenosti je to především pomoc finanční. Čili máme vyhlášenou finanční sbírku. Tyto peníze poté poskytneme na činnost, kterou si vyžádá íránský Červený půlměsíc,“ vysvětlil.

Připomněl, že Írán má se zemětřesením dlouholeté zkušenosti. Země leží v tektonicky velmi aktivní oblasti a zažila už řadu ničivých zemětřesení. Nejhorší bylo v roce 2003 ve městě Bam na jihu země, kde zemřelo přes 30 tisíc lidí.

„V současné době byly zasaženy ty méně obydlené oblasti, kde je ale problém se na místa dostat. Silniční síť je tam mnohem řidší a tím pádem jsou lidé rozeseti na poměrně velkém teritoriu a musí být nasazeny i vrtulníky. Ztráty na životech jsou ale naštěstí menší než v hustě obydlené oblasti,“ uvedl.

Zemětřesením je zasažené okolí města Ahar u Tabrízu, otřesy ale vyděsily i obyvatele nedaleké Arménie a kaspického pobřeží

Tomáš Pavlíček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme