Mezi obyvateli německých příhraničních měst sílí strach z rozšíření Schengenu

Obavy a místy skoro až panika. Právě tyto stavy budí v obyvatelích německých měst a vesnic podél polské hranice datum 21.prosince. V tento den se takzvaný schengenský prostor rozroste o další státy, což bude znamenat konec hraničních kontrol. V myslích mnoha Němců je to synonymum pro nárůst kriminality.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Frankfurt nad Odrou

Frankfurt nad Odrou | Foto: www.frankfurt-oder.de

Ve Frankfurtu nad Odrou se lidé ukončení hraničních kontrol obávají možná nejvíc. "Co tu zažíváme, je historie. Co tu teď prožíváme, pak hysterie. Lidé nedokáží uvažovat v dějinných souvislostech," popisuje lakonicky a přitom trefně dění ve Frankfurtu a okolí novinář Dietrich Schröder píšící pro deník Märkische Oderzeitung.

Ani zdaleka přitom nepřehání. Lidé začali třeba houfně nakupovat různé typy zabezpečovacích zařízení. Potvrdil to majitel jedné z firem prodávajících elektronické alarmy Thomas Seifert:

"Pět rodin jen z mého bezprostředního okolí se na Schengen takříkajíc ´vyzbrojuje´ a nakupuje nejen alarmy, ale taky dokonce kamery. Vím, že narůst poptávky hlásí i obchodní řetězce a taky bezpečnostní agentury. Lidé mají obavy z toho, co přijde. Tady v regionu máme teď poměr pachatelů trestné činnosti tak 50 na 50 mezi Němci a cizinci, hlavně tedy Poláky. Myslíme si, že teď na naše území může proniknout více zločineckých skupin z ciziny."

Obavy veřejnosti sdílí taky policejní odbory, které už ve Frankfurtu zorganizovaly protestní demonstraci proti údajnému snižování početního stavu policie v pohraničí. Mluvčí policejního odborového svazu GdP Lars Wendland si mimo jiné myslí, že rozšíření schengenského prostoru je poněkud uspěchané a že se mělo počkat na informační systém SIS II:

"Říkáme ´ano´ otevřeným hranicím, jsme pro společnou Evropu. Nechceme ale dát zelenou kriminalitě a terorismu. Chceme jenom poukázat na fakt, že spolkový i zemský ministr vnitra chtějí reformovat spolkovou i zemskou policii, což v praxi bude znamenat méně mužů zákona v pohraničí. Když nebudeme mít v ulicích policisty, nemůžeme zákonitě dopadnout žádné zločince."

Sonja, která je zaměstnaná v klenotnictví v centru Frankfurtu, se přesně takového scénáře obává: "Už jsem zažila přepadení, kdy mi ve vysokém stupni těhotenství hrozili nožem a teď to může být ještě horší." "Samozřejmě by bylo fantastické, kdyby zrušení kontrol znamenalo především společný hospodářský rozvoj regionů na obou stranách hranic. Stoprocentně podporuji, že všichni členové evropské rodiny konečně budou pohromadě. Ale co se mentality týče? Znám Čechy a Poláky, ale všelijací Jugoslávci a lidé z ještě vzdálenějších končin, co od nich můžeme čekat?"

Ne všichni lidé na ulici ve Frankfurtu to ale vidí tak dramaticky. "Otevření hranic se vůbec neobávám; já sám žiji v Polsku, takže mi tenhle krok připadá prostě skvělý. Mezi námi, Poláci jsou rozumnější než Němci, to radši nebudu dál rozvádět... Ale ne, opravdu nemám z rozšíření Schengenu strach. Člověk by měl k budoucnosti přistupovat optimisticky," říká jeden kolemjdoucí středního věku.

Ani místostarosta Frankfurtu Markus Derling nevidí ke katastrofickým prognózám důvod: "Jakožto město v první řadě apelujeme na to, aby se tady nepodněcovaly obavy z budoucnosti, nýbrž aby se uzavřela dohoda hlavně se spolkovou policií, že pokud skutečně dojde k nárůstu kriminality, posílí se flexibilně kontroly ve vnitrozemí. Takže nešířit další nejistotu, ale jasně stanovit, že pokud dopady otevření hranic budou negativní, budeme schopní přiměřeně zareagovat."

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme