Mezi Poláky ubývá přívrženců účasti v Iráku

Odpor polské veřejnosti proti vojenské účasti na stabilizační misi v Iráku roste. Proti je už 60 % Poláků. Vyplývá to ze srpnového průzkumu varšavského Centra pro výzkum veřejného mínění. Ten byl přitom proveden ještě před pátečním bombovým atentátem v posvátném šítském městě Nadžaf, které leží v takzvané střední jižní zóně v Iráku. Kontrolu nad ní převezme 3. září mezinárodní divize pod velením Polska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci | Foto: Pavel Novák

V porovnání se stejným průzkumem provedeným v červenci se skupina těch, kteří nesouhlasí s vysláním polských vojáků do Iráku zvětšila o 5 %. Podporu vojenské přítomnosti Polska v Iráku vyslovila třetina dotázaných. I přesto, že v polské veřejnosti převažují odpůrci účasti v misi v Iráku, více než polovina účastníků průzkumu věří, že se polským jednotkám podaří dobře spravovat jejich zónu odpovědnosti. Z průzkumu také vyplývá, že se 62 % Poláků domnívá, že se přítomnost polských vojáků v Iráku může stát podnětem k teroristickým útokům v jejich zemi.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme