Mezi Polskem a Ruskem se prohlubuje další spor

Moskva minulý týden zakázala dovoz velké části masa z Polska. Ode dneška se z Polska do Ruska nesmějí do dovážet už ani potraviny rostlinného původu. Důvod? Podle Moskvy je příčinou rostoucí počet zfalšovaných veterinárních a fytosanitárních osvědčení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polsko je zemědělskou zemí

Polsko je zemědělskou zemí | Foto: polandtour.org

Podle polské strany jde jen o pár případů a zákaz je zástěrkou, která má zakrýt protipolskou politiku Ruska.

Polští zemědělci živili především obyvatele Kaliningradské oblasti, se kterou Polsko sousedí. Do Ruska směřovala sice jen desetina polského zemědělského vývozu, ale farmy, statky, mlékárny a masokombináty v severovýchodním Polsku se orientovaly právě na ruský trh. Ode dneška musí tyto potraviny prodávat jinde - nejspíš na vnitřním trhu, a to může způsobit vážné potíže.

Výkupní ceny se už teď pohybují na hranici rentability. Příliv potravin, neprodaných do Ruska, je automaticky stlačí ještě níž, což ohrozí existenci mnoha hospodářství a firem. A jak celá aféra začala? Rusko upozornilo, že polští dovozci potravin masově porušují ruské zákony a že situace nazrála do takového stupně, kdy už je nutné reagovat.

"Zpochybňují věrohodnost našich veterinárních osvědčení na základě případů zfalšovaných dokladů. Není to problém slabé veterinární kontroly - je věc prokuratury. Padělání dokladů je trestný čin a zločinu se nikdy nedá úplně zabránit. Musíme posílit kontrolu na hranicích," říká ministr zemědělství Krzysztof Jugiel.

Moskva zakázala dovoz polských potravin právě v den, kdy nová polská vláda žádala parlament o vyslovení důvěry. Podle některých politiků to nebyla náhoda.

"Krize kolem vývozu masa je součástí dlouhodobé ruské politiky, která popírá stabilitu, postavení a věrohodnost Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska," domnívá se státní tajemník v kanceláři prezidenta Dariusz Szymczycha.

Podle některých komentátorů chtělo Rusko destabilizovat polskou politickou scénu ve chvíli, kdy se rodila menšinová vláda Práva a spravedlnosti. Jeho předsedové Jaroslaw a Lech Kaczyńští se na Rusko dívají s krajní nedůvěrou. Moskva si jejich vítězství v nedávných parlamentních a prezidentských volbách vykládá tak, že k moci přišly ostře protiruské síly. Podobný postoj k problému vývozu potravin má ale i polská opozice.

Podle mého názoru vůbec nejde o strach z polských potravin. Měli bychom věci nazývat pravými jmény - je to politická hra, říká šéf opozičního Svazu demokratické levice Wojciech Olejniczak.

Je to pokus přenést hospodářské problémy do roviny politické. Doufejme, že se tento pokus nepodaří, uvádí bývalý ministr zahraničí Adam Rotfeld. Je to také hra s nebezpečnými mezinárodně-politickými důsledky, dodávají jiní. Upozorňují na to že Kreml se systematicky snaží testovat soudržnost Evropské unie. Teď čeká, zda se Brusel v této choulostivé situaci postaví za Varšavu, nebo bude mlčet jako dřív.

To by mohlo otřást důvěrou Poláků ve smysl členství v Evropské unii. Už teď mají pocit, že něco není v pořádku. Unie nezasáhla proti dohodě mezi Ruskem a Německem o stavbě plynovodu po dně Baltického moře, plynovodu mimo území Polska - naopak měla z toho zjevnou radost. Polského veřejného mínění se dotklo, že se během oslav konce II. světové války Vladimir Putin nezmínil o polském podílu na vítězství nad nacisty, média kritizovala, že polští představitelé nebyli na rozdíl od jiných pozváni na oslavy výročí založení Kaliningradu, a naposledy se Poláci urazili v pátek, kdy v Rusku poprvé slavili nový státní svátek - Den národní jednoty.

Nešťastnou shodou okolností je to tentýž den, kdy v roce 1612 kupec Minin a kníže Požarskij vyhnali Poláky a Litevce z Kremlu. Není se co divit, že podezíravost Poláků vůči Rusku už začíná nabírat rozměrů fobie. Situaci se snaží zachránit nový ministr zahraničí a končící velvyslanec v Moskvě Stefan Meller. Dnes má o zákazu dovozu polských potravin jednat s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Podle Jana Rokity z opoziční Občanské platformy by emoce měly jít stranou: "Měla by to být jednání, která se nebudou odehrávat za dělostřelecké palby propagandy."

Podle bývalého ministra zahraničí Adama Rotfelda by pro začátek úplně stačilo, kdyby se podařilo zastavit další zhoršování rusko-polských vztahů: "Musíme zabránit tomu, aby se naše vztahy vyvíjely od špatných k ještě horším. Doufám, že se návštěva ministra Mellera v Moskvě stane přelomovým momentem v této tendenci."

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme