Mezi Polskem a Ruskem to opět zajiskřilo

Mezi Polskem a Ruskem opět vypukla slovní přestřelka. Důvodem je rozhovor, ve kterém polský prezident Lech Kaczyński hrozí, že Polsko bude i nadále vetovat jednání o nové dohodě mezi Ruskem a Evropskou unií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Kaczynski | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Prezident Lech Kaczyński ve středečním rozhovoru pro agenturu Reuters naznačil, že Polsko nepřipustí podepsání nové dohody mezi Unií a Ruskem, dokud budou Německo a Francie bránit přijetí Ukrajiny a Gruzie do NATO. Ruská média napsala, že polský prezident vydírá své evropské partnery a za každou cenu brání zlepšení vztahů mezi Bruselem a Moskvou.

Lech Kaczyński to vysvětluje jako nedorozumění. Agentuře Reuters prý řekl pouze to, že se začátkem rozhovorů mezi Unií a Ruskem není třeba spěchat. V Moskvě si to přeložili jako veto na jednání s Unií. V Polsku ale o těchto záležitostech nerozhoduje hlava státu. Vše je v kompetenci polské vlády a její předseda Donald Tusk dal najevo, že Varšava své veto dříve či později stáhne.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme