Mezi profesionálními rybáři a pytláky v Istanbulu to vře. Na řadu přišly i zbraně

Obyvatele Istanbulu v posledních dnech překvapuje vyostřený spor tamních rybářů. Bojují proti sobě ochránci životního prostředí a nelegální rybáři, jejichž počet ve vodách v okolí turecké metropole roste. Vše vyvrcholilo ozbrojeným útokem na šéfa jedné z organizací, která dlouhodobě podniká aktivity proti pytlačení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ryby (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Ahmet Aslan, který je sám profesionálním rybářem a stojí v čele asociace bojující proti pytlákům už 30 let, střelný útok přežil. Přišel ale o oko a teď je v nemocnici. Všechny překvapil způsob útoku, protože na něj muži zaútočili na veřejnosti, a to přímo před kavárnou, kam Aslan pravidelně chodil.

Zatím se neví, kdo přesně střílel, v médiích se ale mluví o gangu napojeném právě na skupiny pytláků, kterým Aslan leží už delší dobu v žaludku. Lidé zasvěcení do sporu aktivistů a pytláků se domnívají, že šlo o snahu o zabití tohoto vlivného muže a zároveň o výhružku jeho kolegům, aby pytláky nechali na pokoji, jinak skončí stejně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice ČRo v Turecku Julie Urbišová ve večerním Radiožurnálu

Ochránci přírody uvádějí, že situace mezi rybáři se rok od roku zhoršuje,. Podle nich skutečně jen v Istanbulu přibývá nelegálních člunů čím dál víc, vloni se jich ve vodách v okolí Istanbulu prohánělo podle jejich odhadů okolo 50 a letos už jich je údajně vidět až 300. S podobným problémem se podle odezvy na tento případ potýkají i rybáři v blízkosti dalších významných tureckých přístavů v Černém nebo Egejském moři.

Chytání ohrožených druhů ryb

Velkým problémem je hlavně chytání ohrožených druhů ryb. Konkrétně se aktivisté snaží zamezit tomu, aby se u těchto druhů mořských ryb nestávalo, že v sítích rybářů končí malé rybky, které pokud by zůstaly v moři, mohly by se dále množit.

Proto jsou stanoveny limity v centimetrech, od jaké délky se mohou tyto druhy ryb lovit, jenže pravidelné kontroly ukazují, že většina rybářů a obzvláště větších rybářských společností tato číslo vůbec neberou v potaz, a dochází tak k velkým škodám a ve výsledku k úbytku ryb celkově.

Před nedávnem ministerstvo zemědělství oznámilo plán na zpřísnění podmínek rybolovu, ale v praxi to funguje tak, že velké společnosti tato nařízení obecně nerespektují. A navíc i v této oblasti pracuje podle aktivistů silná a bohatá lobby rybářských velkofirem, která zatím úspěšně brání tomu, aby se přísné plány ministerstva promítly do turecké reality. Aktivisté to ale nevzdávají a na příští dny mají v plánu další protesty.

Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme