Mezi Ruskem a USA propukla další přestřelka kvůli adopcím

Mezi Ruskem a Spojenými státy to opět jiskří kvůli adopcím. Důvodem je vyšetřování smrti ruského chlapce, kterého si před několika měsíci osvojili manželé z Texasu. Zatímco američtí vyšetřovatelé ještě ani neoznámili příčinu jeho úmrtí, Rusové už mluví o vraždě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Uživatel: doriana_s

Američtí soudní znalci tvrdí, že zatím není jasné, zda jsou podlitiny na chlapcově těle výsledkem týrání nebo obyčejné dětské hry. Vyšetřování ještě není zdaleka u konce, výsledky pitvy se očekávají až v březnu.

Americký pár adoptoval Maxima z dětského domova v Pskovské oblasti spolu s jeho mladším bratrem. Chlapec zemřel v lednu. Matka ve výpovědi uvedla, že si chlapci hráli na dvorku.

Žena si odskočila domů, a když se vrátila, našla Maxima v bezvědomí. Okamžitě pak přivolala záchranku, dítě však později v nemocnici zemřelo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji skandálu kvůli vyšetřování smrti ruského chlapce adoptovaného americkými manžely z Texasu mluvila v Odpoledním Radiožurnálu zpravodajka ČRo v Rusku Lenka Kabrhelová

Ruskem se nyní rozléhají hlasy obviňující americkou adoptivní rodinu z vraždy. Tamní úřady dokonce zahájily vlastní vyšetřování. Moskva používá případ Maxima Kuzmina jako argument, že nedávný zákaz adopcí ruských dětí do Spojených států byl správný.

Ruští zákonodárci schválili zákaz v prosinci v reakci na takzvaný Zákon Magnitského, kterým Američané zavedli sankce pro ruské úředníky porušující lidská práva ve své zemi.

Ruský zákaz adopcí do USA ostře kritizovaly mezinárodní organizace i část ruské veřejnosti. Řada Rusů ale dává vedení země za pravdu. Ruská Asociace výborů a spolků rodičů (ARKS) dokonce vyzvala prezidenta Vladimira Putina, aby úplně zakázal adoptovat opuštěné ruské děti do zahraničí.

Ruští poslanci kvůli úmrtí Maxima pozvali do parlamentu k vysvětlení amerického velvyslance Michaela McFaula, který to ale odmítl. Řada analytiků nepředpokládá, že nynější přestřelka mezi Moskvou a Washingtonem bude mít dalekosáhlejší důsledky.

Někteří odborníci ale upozorňují, že jde o ilustraci, k jaké rétorice se Rusko uchýlilo po návratu Putina do čela země. Podle nich si tón Moskvy nezadá s časy studené války.

Lenka Kabrhelová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme