Mezi Tureckem a USA to jiskří

Mezi Spojenými státy a Tureckem, dvěma spojenci v Severoatlantické alianci, to jiskří. Příčinou je severní Irák, kam se podle ankarské vlády ukrývají kurdští rebelové před dosahem tureckých ozbrojených sil. Spojené státy se zase obávají, že Turecko provede na vlastní pěst vpád do této oblasti, která se jako jedna z mála těší klidu v jinak rozbouřeném Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům na jaře | Foto: Miroslav Konvalina

Záminkou ke slovní přestřelce mezi Ankarou a Washingtonem se stal průnik dvou amerických bojových letounů F-16 do tureckého vzdušného prostoru, kde setrvaly čtyři minuty nad provincií Hakkari. I když Spojené státy uvedly, že šlo o "náhodu", Turecko tomu nevěří. "Varovali jsme je, aby to neopakovaly. Pokud se tak stane zase ... a pokud to nabere větší dimenze, uděláme to, co je nasnadě," citovala turecká televizní stanice NTV premiéra Tayyipa Erdogana.

Co chtějí Turci podniknout, ale neupřesnil. Záležitost kolem kurdských povstalců kalí vztahy mezi oběma státy. Washington navíc nezapomněl, že Turci odmítli poskytnout svoji zemi jako nástupiště k útoku proti Iráku v roce 2003, kdy tam vládl Saddám Husajn.

Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme