Mezi vojáky newyorské Národní gardy po návratu z Iráku

Téměř každý den přicházejí z Iráku zprávy o dalších atentátech na koaliční vojáky v Iráku. Jak se po dlouhých měsících služby cítí američtí vojáci, které vystřídaly čerstvé jednotky? Zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Alexandr Pícha natočil reportáž s vojáky praporu newyorské Národní gardy, kteří byli v Iráku déle než rok.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Seržant Fighting 69th Infantry US Army H. Byrnes

Seržant Fighting 69th Infantry US Army H. Byrnes | Foto: Alexandr Pícha

Příslušníci newyorské Národní gardy rozuměli tomu, proč byla jejich jednotka nasazena v Iráku. Každý z nich znal někoho z 3000 mrtvých, kteří 11. září 2001 zahynuli při teroristickém útoku na mrakodrapy Světového obchodního střediska v New Yorku.

"Když jsem měl možnost, požádal jsem, abych se mohl zapojit do záchranných akcí. A když jsme pak dostali úkol v Iráku, věděl jsem, že naší prací je bojovat proti Al-Káidě a vládě, která ji podporuje," řekl mi poručík 1. třídy Flynn z newyorské Národní Gardy.

Newyorský 1. prapor 69. pluku operoval s americkou 256. pěší brigádou z Lousiany v takzvaném Sunnitském trojúhelníku, který je jednou z nejnebezpečnějších zón u Bagdádu. Kritické situace nastávaly skoro denně.

"LT, LT slyším střelbu ... LT mají samopaly (AK-47)," slyšeli často vojáci ve vysílačkách.

"Jedete po silnici, najednou - prásk, proti vám se ozývá střelba a přibíhají lidé! Ale nemůžete střílet, když tam můžou být civilisti," vysvětluje mi poručík Arnie Lefton.

"Aniž bychom srážky provokovali, často nás teroristi napadali ze zálohy. Nejvíc nastraženými náložemi, ale často i střelbou ze samopalů a pancéřovek. V mé četě byli několik vojáků zraněno při patrolách ve vozech Humvee (americké vojenské víceúčelové terénní auto Hummer) a jednoho překladatele nám zabili," říká Lefton.

Jsou šťastní, že už jsou doma, a věří, že jejich mise měla smysl.

Za rok padlo v Iráku 19 příslušníků newyorské Národní gardy.

"Kdybychom nepřijali to riziko a nebojovali s nimi, extrémisti by zintenzívnili útoky na Spojené státy a na velkolepá místa, jako je Londýn a Madrid," říká Českému rozhlasu poručík Arnie Lefton z 1. praporu 69. pluku newyorské Národní gardy.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme