Mezikorejský summit skončil příslibem formálního skončení války

Historicky druhý korejský summit skončil podepsáním mírové deklarace. Severokorejský vůdce Kim Čong-il a jihokorejský prezident Roh Mu-hjon se zavázali, že budou usilovat o formální ukončení války, která před více než půl stoletím skončila jen uzavřením dohody o příměří. Oba představitelé chtějí i zlepšení ekonomických a politických vztahů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ro Mu-hjon a Kim Čong-il | Zdroj: ČTK

Ukončení vojenského nepřátelství, zajištění míru a zmírnění napětí, přesně to si podle společné deklarace přejí představitelé obou Korejí. Kim Čong-il a Roh Mu-hjon se také dohodli na obnovení vlakové nákladní dopravy přes hranici, která je označována za nejstřelenější na světě. Shodli se i na vytvoření společné zóny pro rybolov ve Žlutém moři. Právě to bylo v minulosti svědkem několika ozbrojených střetů.

Pchjongjang totiž neuznává námořní linii stanovenou v r.1953 OSN. Kim Čong-il a Roh Mu-hjon také slíbili častější setkávání členů rozdělených Korejskou válkou, většině z nich je totiž nejméně 70 let.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme