Kosovský premiér již podruhé podal demisi kvůli podezření z válečných zločinů

Kosovský premiér Ramush Haradinaj v pátek podal demisi poté, co ho žalobce zvláštního tribunálu v Haagu předvolal jako podezřelého ze spáchání zločinů za války v Kosovu v letech 1998-99, informovala agentura Reuters.

Priština Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý kosovský premiér Ramush Haradinaj. | Zdroj: Reuters

„Důvodem tohoto rozhodnutí je to, že jsem obdržel předvolání od úřadu zvláštního prokurátora jako podezřelý,“ řekl Haradinaj.

Tento úřad je součástí zvláštního tribunálu v Haagu, jenž soudí válečné zločiny spáchané za války v Kosovu a bezprostředně po ní.

Nizozemský stát nese část viny na masakru v Srebrenici, potvrdil nejvyšší soud v Haagu

Číst článek

„V příštích volbách budu kandidovat já i moje strana, ale nemohl jsem vést zemi v takovéto situaci, neboť by to zhoršovalo postavení Kosova.“

Jedná se již o druhou Haradinajovu rezignaci z pozice šéfa kabinetu kvůli pozvánce do Haagu. Poprvé podal demisi v roce 2005, kdy byl obviněn haagským tribunálem za válečné zločiny. Soud ho později osvobodil pro nedostatek důkazů.

Agentura Beta připomíná, že podle kosovské ústavy končí s odstoupením premiéra i funkční období parlamentu. Prezident Hashim Thaçi má nyní lhůtu 45 dnů, aby vypsal předčasné parlamentní volby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme