Mezinárodně stíhaný prezident Súdánu jedná s čínskými představiteli v Pekingu

Súdánský prezident Umar Bašír se dnes v Pekingu setkal se svým čínským protějškem Chu Ťin-tchaem. Mezinárodní trestní tribunál v Haagu přitom před dvěma lety vydal na Bašíra zatykač. Obvinil jej z genocidy a zločinů proti lidskosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Súdánský prezident Umar Bašír a jeho čínský protějšek Chu Ťin-tchaem

Súdánský prezident Umar Bašír a jeho čínský protějšek Chu Ťin-tchaem | Zdroj: ČTK

Bašír však doposud nebyl ani zatčen, natož souzen; nejenže nadále zůstává ve své prezidentské funkci, ale k tomu volně překračuje súdánské hranice při svých oficiálních návštěvách států, které se zatykačem nesouhlasí. K zemím, které kontroverzního súdánského prezidenta přijaly, se nejnověji přidala Čína, kde je na několikadenní návštěvě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Afrikanista Vladimír Klíma hovořil o Bašírově návštěvě v Číně ve Světě o desáté

Čína Bašíra pozvala i přes odpor velké části mezinárodního společenství a sklidila za to kritiku. Organizace Amnesty International uvedla, že když Číňané Bašíra nezadrží, bude to znamenat, že jejich země je bezpečným útočištěm pro lidi podezřelé z genocidy.

Čína však veškerou kritiku odmítá; se Súdánem ji pojí více než vřelé ekonomické i geopolitické vazby. Jak ve Světě o desáté potvrdil afrikanista Vladimír Klíma, Číňané v Súdánu postavili nejen ropovod, ale řadu dalších důležitých staveb.

„V Súdánu jsou obrovské čínské investice, které mají dlouhodobě zajistit například surovinové dodávky, které Čína potřebuje. Čili tento zájem je tam jasný. A samozřejmě že na čínské straně musí být nutně určité obavy v souvislosti s blížícím se oddělením jižního Súdánu,“ konstatoval Vladimír Klíma s tím, že Číně nevadí oficiálně přijímat státníka, který je pod mezinárodním zatykačem.

„Čína ostatně i v mnoha jiných ohledech neprojevuje pochopení pro lidská a občanská práva a pro stanoviska některých mezinárodních institucí.“

Podle Klímy je Bašírova návštěva oboustranně velice pečlivě načasovná. Už příští týden má totiž jižní Súdán, bohatý na zdroje ropy i úrodnou půdu, vyhlásit nezávislost.

„My samozřejmě nevíme, o čem se mluví za zavřenými dveřmi v tom súdánsko-čínském jednání, které právě probíhá. Ale zdá se, že tam jde i o přípravy, postup v různých variantách řešení. Před Súdánem je teď velice nejisté období, a my nevíme, který scénář, jestli ten mírnější, nebo ten drsnější, se uskuteční v rámci oddělení jižního Súdánu.“

Tomáš Pavlíček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme