Mezinárodní agentura pro atomovou energii čelí útoku hackerů

Mezinárodní agentura pro atomovou energii se stala terčem útoku hackerů. Dosud neznámá skupina Parastoo se nabourala do jednoho z jejích serverů a zveřejnila na webu kontakty na bezmála 170 jaderných expertů, prý včetně jednoho Čecha. Jsou mezi nimi fyzici z amerických a evropských univerzit i japonští nebo ruští experti. Agentura útok potvrdila s tím, že server byl už před časem uzavřen.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská jaderná elektrárna ve městě Arak na severozápadě od Teheránu

Íránská jaderná elektrárna ve městě Arak na severozápadě od Teheránu | Foto: Hamid Foroutan | Zdroj: ČTK

Parastoo v perštině znamená „vlaštovka“, ale jde i o poměrně běžné íránské dívčí jméno. Skupina nakloněná íránskému režimu tvrdí, že je potřeba měřit všem stejným metrem a vyšetřovat izraelský jaderný program. Ten má údajně 200 jaderných hlavic a přesto stojí mimo odzbrojovací proces.

Skupina všechny – a hlavně vědce, jejichž kontakty zveřejnila – vyzvala k podpisu petice, podle níž by se MAAE měla namísto Íránu zaměřit spíše na důsledné vyšetření aktivit Izraele.

Hackeři zaútočili nedlouho poté, co právě MAAE oznámila, že Teherán je připraven výrazně navýšit produkci vysoce obohaceného uranu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O útoku hackerů na MAAE informoval v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Hackeři tím dávají najevo, že agenturu pro atomovou energii nepovažují za neutrální, jak je brána na Západě. A požadují, aby i tuto organizaci někdo soudil za to, že má podle nich příliš jednostranné postoje.

Útok nepřichází náhodně, ale v dobu, kdy se začínají opět množit zprávy o tom, že Írán pracuje na možnosti, aby si mohl pořídit jadernou zbraň. Také se objevují informace, že Spojené státy americké chystají nové zvláštní sankce proti Íránu.

Tato událost není zdaleka prvním hackerským útokem s politickým motivem. Podobné aktivity přicházejí například z Číny, kde hackeři musejí jednat buď se souhlasem čínské vlády, nebo jsou přímo součástí vládního aparátu.

I technologicky zaostalá Severní Korea má speciální hackerské oddělení, které podléhá straně a v této oblasti jde o opravdové experty.

Milan Slezák, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme